blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yumurtanın şekli nasıl oluşur?

Sabahları kahvaltı yaparken en sevdiğimiz yiyeceklerden biri yumurtadır.Haşlanmış ya da tavada kızartılmış olması fark etmez,hepimiz onsuz kahvaltı olmayacağına inanırız.Yumurtaların kullanımı sadece kahvaltılarla sınırlı değildir.Yemeklerde,kek,pasta,börek gibi yiyeceklerin yapımında da kullanılırlar.Peki,hayatımızın içinde bunca yer edinmiş yumurtanın şeklinin nasıl oluştuğunu biliyor musunuz?

Hemen hemen tüm kuş yumurtalarının bir tarafı daha yuvarlar diğer tarafı daha incedir.Bu şekil,yumurtaların yuvada birbirlerine en yakın ve en az hava boşluğu bırakacak şekilde durmalarını sağlar.Böylece hem ısı kaybı önlenir hem de yuvadaki yerden en iyi şekilde faydalanılır.

Tavuğun içinde yumurtanın oluşmaya başlayabilmesi için önce güneş ışığının veya yavay bir ışığın tavuğun gözüne çarpması gerekir.Böylece göz yolu ile uyarılan tavuğun hipofiz bezi bir hormon salgılar.Bu hormon kan dolaşımına girer ve bu yolla yumurtalığa taşınır.Hormon burada bulunan binlerce yumurtadan birinin içine girer ve o yumurtanın aniden çok hızlı bir şekilde büyümesini sağlar.Önce yumurta sarısı meydana gelir ve yumurta,yumurta kanalına geçer,döllenme ordanlarında geçirdiği aşamalardan sonra 24-25 saatte oluşumunu tamamlar.

Yumurta,yumurta kanalını kesik kesik hareketlerle geçer.Buradaki dairesel kaslardan sırasıyla geçerken ve yumurtanın önündeki kas gevşek durumdayken arkasındaki kas kasılır,daralır.Yumurta bu kanalın başındayken küre şeklindedir.İlerlemesi sırasında arkada kaln dairesel kasları büzüşerek hem yumurtayı ileri iterler hem de bu kısmına baskı yaparak konik bir şekil almasına sebep olurlar.Çıkışa kadar yumurta kabuğu da sertleşir ve bu haliyle dışarı çıkar.Yumurtanın şeklinin ve kalan kısmının önce çıkışının nedeni de budur.