blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yükseklik korkusu anlamına gelen kelime hangisidir?

Vertigo değil.

Yükseklik korkusunun gerçek adı akrofobidir. (Yunancada en yüksek anlamına gelen akros kelimesinden gelir).

Terleme,titreme ve çarpıntı gibi diğer fobilere bağlı olağan tepkilerin yanı sıra tutunma,çömelme veya dört ayak üzerinde emekleme de tepkiler arasındadır.Akrofobi diğer korkular arasında oldukça sıradışıdır,çünkü kişinin korktuğu şeyin meydana gelmesine neden olur.Yüksek bir alanda yaşanan panik atak kişinin kontrolünü kaybedip düşmesiyle sonuçlanabilir.

Vertigo (baş dönmesinin Latincesi) aslında tıbbi bir durumdur.Bundan muzdarip olan kişilerin,durdukları halde hareket ediyormuş gibi hissetmelerine neden olan bir sersemlik halidir.Kadınlarda,erkeklere nazaran iki ya da üç kat daha fazla görülür ve yaşla birlikte görülme ihtimali daha da artar.İnsanların yüzde 10′u hayatları boyunca vertigonun bir biçimini muhakkak deneyimler.Vertigonun hissedilmesi için illa yüksek bir yerde bulunmak gerekmez ve akrofobi ile kesinlikle aynı şey değildir.

Alfred Hitcock’un Vertigo (1958) isimli filmi bu yanlış anlama konusunda yangına körükle gitmiştir.Filmde eski bir polis dedektifi (Jimmy Stewart) iş arkadaşlarından birinin çatı kovalamacası sırasında aşağı düşmesine tanık olduğu için akrofobi geliştirir.Bu sorunu onun peşini bir türlü bırakmaz ve filmin kilit anında sevdiği kadının çan kulesinden düşmesine görünürde engel olamaz.Elini ayağını bağlayan yükseklik korkusu ve vertigo nedeniyle bir türlü merdivenleri tırmanacak cesareti bulamaz.

Gerçek hayatta akrofobisi olan kişilerin vertigosu olacak diye bir kural yoktur,bunun tam tersi de geçerlidir.

Yüksek yerlere karşı tedbirli olmak hepimizin içinde vardır.1960 yılında psikolog E. J. Gibson ve R. D. Walk ‘görsel uçurum deneyi’ni yarattılar.Bu deneyde farklı türlerden bebekler (insanlar dahil),altında sert bir düşme noktasının göründüğü şeffaf bir cam panelden geçmek zorundaydı.Deneydeki her türün bağımsız hareket etme yetişini geliştirecek yaşa geldikten sonra (insanlar için altı ay,civcivler için bir gün),aşağıdaki uçurumu görür görmez bundan kaçındıkları fark edildi.

Herkes yüksekten korkmasa da akrofobi insanların sahip olduğu en yaygın ikinci korkudur.Birinci ise topluluk karşısında konuşma korkusudur.