blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yılanların üremesi nasıl olur?

Yılanlarda üreme, türlere göre az da olsa değişkenlik gösteren üreme mevsimi süresince, erkek ve dişinin birbirlerine sarılarak ve sürtünerek hızlı bir şekilde hareket etmesi şeklinde izlenen kur davranışıyla başlıyor. Sıklıkla görülen davranış, birden fazla erkeğin tek bir dişi için rekabet etmesi şeklinde.
Eş seçiminden sonra çiftleşme başlıyor ve belirli aralıklarla çiftleşme yineleniyor. Erkek yılanlarda üreme organı, çatal şeklinde iki yana ayrılan bir yapı gösteriyor ve "hemipenis" adıyla anılıyor. Bu şeklin sağladığı avantaj, sarılmanın yönüne göre dişinin her iki yönden de döllenebilmesinin sağlanabilmesi.
Yukarıda verilen bilgilere ek olarak;
Boidae ailesi üyelerinin bazılarında, yumurtaların toprak içine bırakılması yerine sarılarak korunması ve vücut kaslarının sürekli ve küçük titreşimleriyle ısıtılması davranışı görülüyor. Bu davranış, hayvan bilimciler ve davranış bilimciler tarafından, kanatlılarda görülen kuluçkaya yatma davranışının bir öncülü olarak kabul ediliyor.