blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yılanlardaki zehir neden kendilerine zarar vermez?

Kırsal bölgelerde yılan sokması en tehlikeli durumlardan biridir.her ne kadar ülkemizde çok zehirli yılanlar olmasa da,alerjisi olan insanlar yılan sokması sonucu ölebilirler.Bu da kendimizi yılanlara karşı korumak zorunda olduğumuz anlamına gelir.Peki,yılan zehri neden kendisine zarar vermez?

Bir maddenin zehir özelliği taşıması için;

Vücut sıvılarına karışmalı ya da doku tarafından emilmeli

Bu şekilde hedef organa ya da dokuya ulaşmalı

Organizmanın bünyesi tarafından ‘yabancıdır’ etiketi alarak uygun bağışıklık tepkisini almalıdır.

Bu arada zehir,kan hücrelerine zarar verici özelliği nedeniyle,kan hücrelerini yok etmeye başlar.Vücudun bağışıklık cevabı olarak da akyuvar sayısında artış ve buna bağlı olarak ateş yükselmesi,ciltte morarmalar gibi belirtiler ortaya çıkar.

Yılanlar ve zehirli olan diğer canlıların zehirliyse,belli keselerin ya da bezlerin içinde depolandıkları ve diş-iğne-diken gibi yapıların uçlarına uzanan kanallarla doğrudan dışarıya verildikleri için bu aşamaların hiçbirinden geçmez.

Avını zehirleyerek öldüren ve daha sonra yiyen türlerde de,zaten av tarafından metabolizma edilerek zayıflatılmış olan bu zehre karşı doğal bir bağışıklık görülür.Bu nedenle de,zehirleri kendilerine zarar vermez.