blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yılanlar ve kertenkeleler, neden sürekli dillerini dışarıda tutar?

Çoğu sürüngende,dışarıya uzatılabilen bir dil yapısı bulunur.Ve yine çoğu zaman,çene kemiklerinde bulunan bir boşluk sayesinde,ağız kapalıyken bile dil dışarı çıkartılabilir.Yani aslında dil dışarıda tutulmaz,sürekli oalrak dışarıya uzatılıp,içeriye geri alınır.

Özellikle yılanlar ve kertenkelelerde görülen bu davranışın asıl nedeni,çevreden duyum almaktır.Havada bulunan koku partikülleri bu canlıların dilleri üzerindeki almaçlara yapışır.Daha sonra içeri çekilen dil,bu koku partiküllerini,damağın hemen üst kısmında bulunan ve koku alımından sorumlu olan ‘Jacobson Organı’na iletir.Sürüngenlerde koku alımının temel mekanizması bu şekildedir.

Bu canlılar,yaraladığı ve elinden kaçırdığı bir avın peşinden giderken,yeni bir ortama girdiklerinde veya üreme döneminde yakınlarında karşı cinsten bir birey bulunduğunda dillerini dışarıya çok daha sık uzatırlar.Bunun nedeni,kokunun izini sürmek veya etrafındaki kokuları en kısa zamanda tanıyabilmektir.