blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yılanlar neden deri değiştirirler?

En soğuk ve ürkütücü hayvanlardan biridir yılanlar.Televizyonda belgesellerde onlarla ilgili pek çok ilginç olay görürüz.Her zaman için merakımızı uyandıran yılanlar,yılda mutlaka derilerini değiştirirler.Peki neden?

Hayvanlar aleminin sürüngenler sınıfı, dört takım içeriyor. Bu takımların içerisinde, özellikle yılanları ve kertenkeleleri içeren Squamata (Pullular) takımın üyeleri, belirgin bir şekilde deri değiştiriyorlar. Çoğu yılan türünde, deri bir tulum gibi tek parça halinde atılırken; bazı yılan türlerinde ve kertenkelelerde de parça parça deri atımı görülüyor.

Halk arasında “gömlek atma” veya “gömlek değiştirme” olarak da bilinen deri değiştirmenin amacı, vücudun büyümesine olanak tanımak. Çünkü pullar esnek yapılar değiller ve hayvan ancak pulları ile sınırlanmış olan hacim kadar büyüyebiliyor. Bu hacimden fazlası gerekeceğinde de, pullar alt tabakalarından genişletiliyor ve dar olan dış yüzey atılıyor.

Kaplumbağalar da benzer şekilde, bağalarının büyümelerini sınırlaması nedeniyle, periyodik olarak keratin plaklarının en üst tabakasını döküyor ve bu plakları genişletiyorlar. Timsahlar ve alligatörlerde de, vücut üzerindeki pulların her biri, yine periyodik olarak tek tek dökülüyor.

Hayvanın hangi sıklıkla deri değiştireceği ise, tür özelliğinin de ötesinde, tamamen beslenmesine ve büyüme hızına bağlıdır.