blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yılanlar kendi kafalarından büyük şeyleri nasıl yutar?

Çenelerini ‘yerinden çıkarırlar’ gibi bir şey duyduysanız bu doğru değil,sadece gererler.

Bir yılanın kafasındaki kemiklerin çoğu (iki çene parçası da dahil olmak üzere) memelilerde olduğu gibi bir yere sabitlenmiş değildir.Esnek bir bağ doku ile birbirlerine bağlıdır.

Bu kemiklerden bir yılanın alt çenesini çifte eklemli bir parça ile üst çeneye bağlar.Buna dördül kemik denir çünkü dört noktadan bağlantısı vardır.

Bizim de dördül kemiğimiz var ama artık çenemize bağlı durumda değil.Onun yerine yukarıya,kulağa çıkmış,küçülerek İnkus yani ‘örs’ kemiğini oluşturmuştur.Bu kemik diğer iki kemik olan çekiç ve üzengi ile birleşir.Böylece insan orta kulağı olan işlev mucizesi ortaya çıkar.

Üç kemikli düzenleme sesin şiddetini kuvvetlendirir,işte bu sebeple sürüngenlerden çok daha keskin bir işitme duyumuz vardır.Sürüngenlerde kulak zarı ‘üzengi’ ile direkt olarak iç kulağa bağlanır.Evet,belki bütün bir keçiyi yutamıyoruz,ama en azından yılanlardan daha iyi duyuyoruz.

Kocaman ağızlarına rağmen yılanlar bazen yutabileceklerinden daha büyük lokmalar koparır.

2005 yılında Florida Everglades Ulusal Parkı’nda dört metrelik bir Burma pitonunun karnından fırlamış, 1,8 metrelik bir timsahın kalıntıları bulundu.Piton,timsahı tek lokmada yutmaya çalışmış ve sonunda da çatlamıştı.Timsahın dışarı çıkmak için pitonun karnını tırmaladığı ve onun patlamasına yol açtığı düşünülmektedir.

Güneydoğu Asya’dan gelen Burma pitonu dünyadaki en büyük altı yılandan biridir.Doğal yaşam ortamlarında altı metreden daha büyük olabilirler.Şu anda Everglades’i doldurmuş durumdalar:Hepsi sahipleri tarafından terk edilmiş ya da onlardan kaçmıştır.

Cornell Üniversitesi’nde 1999 yılında yapılan bir çalışmada istilacı türlerin kontrolünün Birleşik Devletler’e yılda 137 milyar dolar gibi sarsıcı bir maliyeti olduğu tahmin ediliyordu.Sonraki beş yıl içinde 144 bin Burma pitonu daha ülkeye giriş yaptı.

En sonunda Florida 2010 yılında Burma pitonlarının ülkeye girişini yasaklayan bir yasa çıkardı,ama artık çok geç kalınmıştı.Çünkü onlar yerel bataklıkların sıcak ve nemli ikliminde kolayca ürüyorlar (düzinelerce kertenkele ve örümcek maymununu gibi yerli olmayan diğer türlerle birlikte).Timsahlar ve Burma pitonları arasındaki dövüşler ise turistlerin hayli ilgisini çekiyor.Sonuç,çoğunlukla beraberlik.