blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Yatmadan önce peynir yerseniz ne olur?

Aslına bakarsanız mışıl mışıl uyursunuz.

2005 yılında İngiliz Peynir Kurulu, uyumadan önce yenen peynirin kabuslara yol açtığına dair yol açtığına dair çıkan kötücül çılan dedikoduları bertaraf etmek için bir çalışma organize etti. Sonuçları oldukça kesindi. 200 gönüllünün dörtte üçünden fazlası uyumadan önce peynir yemiş, ardından da deliksiz bir uyku çekmişlerdi. Kabus falan görmemişlerdir(çoğu rüyasında neler gördüğünü hatırlayabilmiştir.)

İlginç bir şekilde farklı türden peynirler farklı türden rüyalar görmüşlerdir. Chedar peyniri ünlülerle ilgili rüyalara yol açarken, Kızıl Leicester peyniri çocukluk anılarını su yüzüne çıkarır. Lancashire peynirini yiyenler işlerini düşler.Cheshire peyniri yiyenler ise hiç rüya görmezler. Ayrıca cinsiyetler arasında da bir ayrım var gibi gözükmektedir.Stilton peyniri yiyen kadınların yüzde 85′i konuşan oyuncaklar, vejetaryen timsahlar,zürafaların konuk olduğu akşam yemekleri gibi tuhaf rüyalar gördüklerini söylemişlerdir.

Varılan genel sonuç peynirin tamamen güvenli bir akşam atıştırmalığı olduğu yönündedir. Ek olarak, fazla miktarda serotonin üreten amino asit tritofan içerdiğinden,stresi azaltıp huzurlu bir uyku sağlaması daha olasıdır.

İngiliz Peynir Kurulu’nun listelediği 700′den fazla peynir türü olduğu öğrenmek insanlara şaşırtıcı gelebilir. Bu Fıransız peynirlerinin neredeyse iki katı kadardır. Bununla birlikte 2,4 milyarlık İngiliz peynir piyasasının yüzde 55′i tek bir peynir türünün tekelindedir:Chedar

İngiltere’deki en bilindik 9 peynir türü olan Cornish Yarg, kulağa eski gibi gelse de 1960′larda ortaya çıkmıştır. Peyniri Alaan ve Jenny Gray, Bodmin Moor yakınlarındaki çiftliklerin de üretmeye başlamışlardır.

Yeni İngiliz peynirlerinin bereketine rağmen Fransızlar kişi başına iki kat daha fazla peynir tüketmektedir. Onlarda deliksiz uyku çeker.Fransa’da kimse peynir yemenin kabusa yol açtığını düşünmemektedir.