blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Vücudunuzun hangi kısmı daha hızlı evriliyor?

Burnunuz.

Duyu organlarımızın nasıl evrildiği konusunda bilgi edinmek bir zamanlar imkansızdı, çünkü dayanıksız yumuşak dokulara fosil kalıntılarında rastlanmıyor. Ancak Cornell Üniversitesi’nde yapılan genetik çalışmalar sonucunda “duyu psikoloğu” Avery Gilbert, burnun en hızlı evrilen organ olduğu kanısına vardı.

Memelilerde tek bir gen ailesi (en büyük gen ailesidir) koku alma duyusunu denetler. İnsan genomu üzerinde yapılan çalışmalar, bu duyumuzun en yakın akrabalarımız olan büyük maymunlarınkinden çok daha hızlı değiştiğini gösteriyor. Bu, çiğneyip gırtlağımızdan burnumuza kokular gönderirken kokudan daha çok tat aldığımız anlamına geliyor. “Retronazal koku alma” ya da “burnun arkasıyla koku alma” olarak bilinen bu yemek yerken koku alma becerisi insana özgüdür. Avery’in deyişiyle: “İnsanın burnu, ağzına hizmet edecek şekilde evrilmiştir.”

Buna iki gelişmenin katkısı olmuş olabilir. İlki, atalarımız olan Homo erectuslar‘ın 1,8 milyon yıl önce yiyecekleri ateşte pişirmeyi keşfetmesi, böylece kızarmış etin ve karamelize meyvelerin güzel kokularının ortaya çıkmasıdır. İkincisi de yaklaşık 15.000 yıl önce, hayvanların evcilleştirilmesi ve kısa bir süre sonra keşfedilen çiftçiliktir. Bu, birçok kokuyu (yoğurt, süt, peynir, taze ve kızarmış ekmek) beraberinde getirdi. Köpeğin evcilleştirilmesiyle de gelişkin koku alma duyusu olan bir türle arkadaşlık etmeye başladık. Bir teoriye göre atalarımız pratik kokuyla iz sürme işini köpeğe devretti, biz de tencereden gelen daha karmaşık ve hoş kokulara konsantre olmaya başladık. Kamp ateşi etrafında birlikte yemek yemek insan kültürünü değiştirdi: ortak tat alma duyumuz medenileşmemize yardım etti.

Burun en hızlı evrilen organımız olabilir, fakat insan genomu üzerindeki çalışmalar, büyün kısımlarımızın evrimden geçtiğini gösteriyor. Saçlarımız inceliyor, fakat duyma becerimiz (belki lisanın gelişmesine bağlı olarak) şempanzelerinkinden daha üstün. Daha korkutucu olan ise erkeği erkek yapan (erkekte hem X hem de Y kromozomu bulunur) Y kromozomunun azalması. 300 milyon yıl içinde sahip olduğu 1.438 genin 1.393′ünü kaybetti. Genetikçi Steve Jones bunun sonucu olarak kadının şimdi genetik olarak şempanzeye erkeklerden daha yakın olduğunu, çünkü sahip olduğu çift X kromozomunun daha az değişim gösterdiğini ifade ediyor.

İnsan evriminin durduğuna, çünkü teknolojinin insanı doğal seleksiyon mekanizmasını harekete geçiren çevresel faktörlerden yalıttığına dair yaygın bir varsayım var. Bununla birlikte, insan genomu üzerinde yapılan çalışmalar, insandaki evrimsel değişimin doğanın geri kalanında gözlenen ile aynı oranda olduğunu gösteriyor.

5.000 yıldan daha kısa bir süre önce meydana gelen genetik bir mutasyonun sonucu dünyanın bazı yerlerinde (ama diğer yerlerinde değil) yetişkinlerde ortaya çıkan laktoz toleransı (sütü hazmedememe sorunu) buna iyi bir örnektir.