blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Vücudumuzun herhangi bir bölümünü sert bir cisme çarptığımızda neden morlaşır?

Bir yere sert bir şekilde çarptığımızda derimizin altındaki yumuşak dokularda bulunan kılcal damarlar ve küçük atardamarlar baskının etkisiyle çatlar. Bu çatlaklardan kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) dokuya sızar. Deri altındaki bu dokuda toplaşan alyuvarlar, çürüklerde bizim dışarıdan gözlemlediğimiz mor rengin asıl sebebidir.
Zaman içinde kendini iyileştirmeye başlayan dokunun farklı renklere büründüğünü görürüz. Bir çürük iyileşirken neredeyse gökkuşağının tüm renklerine bürünür. Aslında bu renk değişikliği vücudumuzun alyuvarları metabolize ettiğinin yanı yıkıma uğrattığının göstergesidir. Diyelim ki bacağınızı sıraya çarptınız. Vücudunuz sırayla şu aşamalardan geçer:
-Bacağınızda öncelikle kırmızıyla mor arası bir şişlik belirir. Şişliğin sebebi doku altında biriken kandan kaynaklanmaktadır.
-Birkaç gün sonra, çürük mavimsi hatta biraz da siyahlar içeren bir renkte görünmeye başlar.
-Renk, 5 ile 10 gün arasında yeşile ya da sarıya döner.
-10 gün sonra çürük kahverengimsi bir hal almaya başlayıp yavaş yavaş kaybolur.

Bazı insanlarda morarma diğerlerine göre çok daha kolay oluşabilir. Eğer çarptığınız yerde oluşan şişliğe yaklaşık 10 dakika soğuk uygulama yaparsanız (buz koyabilirsiniz), morarmanın derecesini biraz daha azaltabilirsiniz.