blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Uyurken neden daha çok üşüyoruz?

Uyku esnasında, solunum sıklığı ve kalp atış hızı yavaşlar. Bunlara bağlı olarak vücuda pompalanan kan basıncında da bir düşme görülür. Bunun sonucunda da, vücut sıcaklığımız bir miktar düşer ve normalden daha fazla üşüme hissederiz. Vücut sıcaklığımızda meydana gelen düşüş, uyuduğumuz ortamın ısısı ile doğru orantılıdır.
Uyurken değişen vücut sıcaklığına bağlı olarak, özellikle 2-3 aylık bebeklerde ortaya çıkan SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu), günümüzde bebek ölümlerinin ciddi nedenlerinden biri olmayı sürdürmektedir.
Vücut sıcaklığının düzenlenmesinden ve korunmasından sorumlu olan merkezler, hipotalamusta konumlanmıştır. Bazı araştırıcılara göre ise, hipotalamusta ayrıca uyku halinin düzenlenmesinden sorumlu olan bölgeler de bulunmaktadır ve bu bölgeler, termoregülasyondan (ısı düzenlenmesinden) sorumlu olan bölgeler ile etkileşim göstermektedir.