blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Uçuş rotasında yaşıyorsanız kafanıza neler düşebilir?

Koca bir kalıp donmuş idrar mı..Böyle bir şey hiç olmadı ve hiçbir zamanda olmayacak.

Uçaklar,tuvalet atıklarını asla havada boşaltmaz.Bu atıklar uçak indiğinde boşaltılan muhafaza tanklarında biriktirilir.Bu tankların güvenliği için bütün önlemler alınır.Çılgın bir pilot bu tankı boşaltmak istese bile bu tanka erişim ancak uçağın dışından mümkündür.

Çok nadir durumlarda, uçaklardan buz düşebilir.İngiliz hava sahasından her yıl üç milyon kadar uçak geçer;aynı süre içinde Sivil Havacılık Kurumu konuyla ilgili sadece 20 ya da 30 civarında şikayet almaktadır.SHK bu türden şikayetleri ilgili uçuş rotalarıyla karşılaştırarak araştırır.Geçtiğimiz 20 yılda uçaklardan düşen buz parçalarından sadece beşi insanlara çarpmıştır.

2009 yılının Temmuz ayında Leicestershire’da fultbol topu büyüklüğünde bir buz kalıbı bir arabanın tavanını ezmiştir.Bölgede uçuş kaydedilmediği anlaşılınca bu olayın anormal bir dolu kümelenmesi olduğuna karar verildi.

Uçaktan buz düşecek olsa bunun nedeni ya yüksek irtifada kanatlarda biriken suyun donması (ki uçak indiğinde bu buz erir) ya da uçağın havalandırma sistemindeki suyun gövdedeki hatalı bir contadan sızıntı yapmasıdır.

Hava taşıtlarının tuvaletlerindeki suya koku vermesi ya da katı maddeleri çözmesi için mavi bir kimyasal katılır,ama uçaktan düşebilecek mavi bir buz kalıbının nedeni ancak besleme borusu olabilir.Bunun tuvaletin kendisinden ya da tamamen yalıtılmış bir birim olan muhafaza tankından gelmesine imkan yoktur.

ABD’deki Federal Havacılık Kurumu kuralları da serttir.Bugüne kadar hiçbir Amerikalı’nın kafasına uçak tuvaletinden düşen herhangi bir şey çarpmamıştır.FHK’ya gökten düşen kahverengi şeylerle ilgili yapılan tüm şikayetler kuşların göç dönemine denk gelmektedir.FHK sözde ‘mavi buz’ konusunda da yaban mersini yiyen ve kendisine hakim olamayan kuşları suçlamaktadır.

İngiltere’deki modern trenler de tıpkı uçaklardaki gibi muhafaza tankı taşır,ama bazı eski model trenler tuvalet atıklarını raylara boşaltır.

İngiltere’nin sahil şeridinde arıtılmamış pis suları denize akıtan 20 binden fazla boru hattı vardır.Bu ‘Birleşik Lağım Taşkını’ ya da kısaca BLT,kent kanalizasyon sisteminin taşması tehlikesine karşı son çare olarak düşünülmüştür.Ama geçtiğimiz birkaç yaz boyunca meydana gelen şiddetli yağışlar yüzünden bazıları sürekli kullanım halindedir.Sonuç olarak 2009 yılında Deniz Koruma Derneği tarafından hazırlanan İyi Plaj Klavuzu’nda İngiltere plajlarının yarısı yüzülmez olarak değerlendirildi.

Belirli bir standardı yakalayamayan dinlence beldeleri arasında Cornwall’daki Rock,Kent’teki Sandgate ve St. Andrews’taki West Sands gibi revaçta olan yerler de var.Bu İngiltere plajlarının son sekiz yılda aldığı en kötü derece.O kadar kötü ki,Avrupa Birliği,BLT boşaltımlarının tamamen yasaklanması için Birleşik Krallığı mahkemeye verdi.