blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Uçaklar yıldırımlardan nasıl korunur?

Yıldırım oldukça tehlikeli bir doğa oluşumudur.Yeryüzünde,yüksek binalarda yıldırımlardan korunmak için paratonerler kullanılır.Yıldırımlı havalarda açıklık alanlarda durmamak konusunda hepimizin bilgisi vardır.Yıldırım yeryüzü için bile bu kadar tehlikeliyken,gökyüzünde uçan uçaklar yıldırımdan nasıl korunur,merak ettiniz mi?

Uçaklara yıldırım çarpması engellenmez.Fakat yıldırım çarptığı zaman zarar vermesi çeşitli yollarla engellenebilir.Bu yollardan birincisi uçakların dışının çok iyi bir iletken olan alüminyumdan yapılmasıdır.Böylece elektrik akımı uçağın sadece dış yüzeyinden geçip gider ve içeriye ulaşmaz.Ama yine de çok küçük akımlar içeriye sızabilir.Bu da içerideki elektronik devrelere zarar verebilir veya yakıtı ateşleyebilir.Bunun için de elektronik devrelerin ve yakıt tanklarının kendi yıldırım koruma sistemleri vardır.Bu sistemlerde genellikle hassas kısımlar diğer kısımlardan tamamen yalıtılır.