blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Üç saniyelik hafızaya sahip olan şey nedir?

Yeni başlayanlar için söleyelim: Japon balığı değil..

Yaygın kanının aksine, bir japon balığının hafızası birkaç saniyelik değildir.

2003′te Plymouth Üniversitesi’ndeki psikoloji okulu tarafından yapılan bir araştırma, h,çb,r şüpheye yer bırakmıyacak şekilde, japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu ve değişik şekilleri, renkleri ve sesleri ayırt edebildiğini gösterdi. Japon balıkları karşılığında yiyecek kazanmak üzere bir manivelayı hareket ettirmek için eğitildiler; manivela günde yalnızca bir saat işleyecek şekilde ayarlandığında japon balıkları onu doğru zamanda harekete geçirmesini çok geçmeden öğreniyordu. Bir dizi benzer çalışma çiftlik balıklarının algılanabilir bir işarete karşılık olarak belirli zamanlarda ve yerlerde beslenmek üzere kolaylıkla eğitilebildiğini gösterdi.

Japon balıkları akvaryumun yan tarafında yüzmez; görebildikleri için değil, yanal çizgi adı verilen bir basınç algılama sistemi kullandıkları için. Kör mağara balıklarının bazı türleri, sadece yanal çizgi sistemleri kullanarak, karanlık ortamlarında kusursuz bir biçimde seyredebilir.