blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Termoslar içine konulan suyu nasıl sıcak ya da soğur tutar?

Pikniğe giderken yanımıza muhakkak bir termos dolusu çay almak adettendir değil mi? Çünkü açık havada, tertemiz havayı solurken ya da arkadaşlarla biraz eğlendikten sonra en büyük keyiflerden birisi bir bardak sıcak çay içmektir. Evden kaçta çıkmış olursanız olun, termostaki çayınızın hala sımsıcak olması sizi çok mutlu eder. Peki, termoslar nasıl oluyor da sıcağı sıcak, soğuyu soğuk tutmayı başarabiliyorlar?

Tek nedeni vardır; vakum yani boşluk. Bir termosta iç içe geçmiş iki kap vardır. Dıştaki metal bir kap olup içteki genellikle bir cam şişedir. İkisinin arasındaki hava ise boşaltırmıştır. Tam olmasa da üreticiler tarafından elde edilebilen tama yakın bir boşluk vardır. Vakumlu bir ortamda hava molekülleri de olmadığından ısı iletilemez. Cismin ısısı başlangıçta ne ise o halde kalır. İçerden dışarıya, dışardan içeriye ısı geçişi olmaz. Böylece termosa konan sıvı sıcaksa sıcak, soğuksa soğuk kalır.