blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Teflon mutfak gereçlerine hiçbir yemek yapışmadığı halde bu gereçlere teflon nasıl yapıştırılır?

Yemek yaparken en sık kullanılan mutfak araçlarından biri de teflon tencere ya da tavalardır.Yemeğin tencereye yapışmayacağını bilmek hepimizi rahatlatır.Yumurta pişirirken ya da pilav yaparken en kullanışlı tencere-tavalar teflonlardır.Peki,üzerine hiçbir şey yapışmayan teflon nasıl oluyor da tencereye ya da tavaya yapıştırılıyor?

Teflon,politetrafloroetilen olarak adlandırılan polimer yapılı bir maddedir.Bilinen en kaygan ya da en anti-yapışkan maddedir.Polietrafloroetilenin yanı sıra teflon olarak adlandırılan ve sanayide kullanılan değişik formları da vardır.Sadece mutfaklarda kullandığımız tavalarda değil;uzay teknolojilerinde,yarı iletken teknolojisinde ve çeşitli kimyasal maddeleri saklamak için gerekli olan konteynırların iç yüzeyini kaplamak için de kullanılır.Çünkü tepkimeye girmemesiyle ve sürtünme katsayısının çok düşük olması ile ünlüdür.

Aslında teflon kimyasal olarak baktığımızda hiçbir maddeyle tepkimeye girmez,başka bir deyişle kimyasal bağ kurmaz.Teflon öncelikle eritilerek (erime noktası 327 C dolaylarında) tavanın üzerine püskürtülür.Böylelikle tavanın çukur ve kuytu bölgelerine sıkışması ve oraya mekanik anlamda tutunması sağlanır.Yani bir çeşit güç uygulanır.