blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Tavşanın gözüne işık tutulduğunda neden hareketsiz kalır?

Avcılar bunu çok iyi bilirler.Akşamları ava çıktıklarında yanlarında mutlaka fener vb. bir şey getirmeleri gerekir.Bu,etrafı aydınlatmasının yanında,av için de yararlı bir şeydir.Çünkü akşam dolaşan hayvanlar,gözlerine ışık tutulduğunda yerlerine yapışıp kalıverirler ve kolay bir hedefe dönüşürler.Peki neden?

Etkinliklerini gece yapan memeli hayvanların gözlerindeki retinada çubuk biçimindeki görme hücreleri fazla olur.Etkinliklerini günlük yapan memeli hayvanlardaysa koni biçimindeki görme hücreleri fazla olur.Tavşanlar da etkinliklerini gece yapanlardandır.Dolayısıyla gözleri karanlığa ya da az ışıkta görmeye uyum sağlamıştır.Birden güçlü bir ışık kaynağı,göze tutulduğunda geçici körlük gibi bir durum ortaya çıkar ve hayvan kendini tehlikeye atmamak için hareket etmez.Ancak çok yaklaşılırsa o zaman hızlı biçimde kaçabilir.Bunun yanında gece yapılan dalışlarda da benzer bir durum oluşur.Fenerle girilen dalışlarda,fener balıklara tutulduğunda balıklar hareketsiz kalır.