blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Soğan neden göz yaşartır?

Soğan doğramayı çoğumuz sevmeyiz.Nedeni basittir.Ellerimizin kokması bir yana,soğan gözlerimizi yaşartır ve çoğu zaman ağlamamıza neden olur.Bu,kolay ağlayamayan insanlar için iyi bir özellik olsa da,çoğunluk için rahatsızlık vericidir.Peki,soğanın neden göz yaşarttığını biliyor musunuz?

Soğan doğrandığında,onu oluşturan hücreler parçalanır.Soğan hücreleri,iki bölümden oluşur.Bunlardan biri allinazlar olarak adlandırılan enzimleri içerir.Ötekiyse,sülfid bileşiklerinden oluşan aminoasitleri içerir.Allinazlar,sülfidleri parçalayarak sülfenik aside dönüştürür.Sülfenik asit ise,kararsız bir yapıya sahiptir ve kısa sürede uçucu bir kükürt bileşiğine dönüşür.Bu gaz, havada hızla yayılır.Bu gazı, ‘soğan kokusu’ olarak algılarız.Yine bu madde,gözümüzü yakan bu gazın kendisi değil,onun gözyaşımızla tepkimeye girmesi sonucu ortaya çıkan sülfürik asittir.Gözümüzü nemli tutan bu gözyaşı sıvısında oluşan küçük miktardaki sülfürik asit,çok duyarlı olan göz sinirlerini uyarır.

Gözümüzün bu kadar duyarlı olması,onun göze kaçan yabancı maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur.Sülfürik asit de gözü tahriş eden,zararlı bir madde olduğundan,gözümüzdeki sinirlerin aldığı uyarıların tetiklemesiyle,gözyaşı bezleri daha fazla gözyaşı salgılayarak yabancı maddeleri uzaklaştırmaya çalışır.Yani,bir bakıma gözümüzü yıkayarak temizler.Gözümüze,toz ya da başka bir yabancı madde kaçtığında da benzer tepkiler ortaya çıkar.