blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Siyam ikizleri nasıl oluşurlar?

Gazetede ya da televizyonlarda sıkça rastladığımız haberlerden birisi de birbirinden başarılı bir ameliyatla ayrılan Siyam ikizleriyle ilgilidir.Kolundan,bacağından ya da başlarından birbirine yapışık olan doğan Siyam ikizleri,ancak ameliyattan sonra yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etme şansı yakalarlar.Peki,normal ikizler gibi olmayan Siyam ikizleri nasıl oluşurlar?

Siyam ikizleri,monozigot (tek bir yumurtadan gelişen) ikizlerin bir türüdür.Normal döllenme sonrasında,ikiz oluşumuyla sonuçlanacak hücre bölünmesinin belirli bir aşamasında,birbirlerinden tamamen ayrılmayıp,bu şekilde gelişmelerini tamamlayan yapışık ikizlerdir.

Normal bir gebelikte,döllenmiş olan yumurta hücresi,farklılaşma evresine girdikten sonra,hücreler belirli organları ve dokuları oluşturacak şekilde özelleşerek farklılaşır.İkiz oluşumunda ise,farklılaşma evresinden önce ayrılma gerçekleşir ve her iki parça da normal birer fetus olarak gelişimini tamamlar.Siyam ikizlerinde ayrılma,ileri bir bölünme evresinde,hatta büyük ihtimale de farklılaşma evresi başladıktan sonra gerçekleşir.Bu nedenle de,belli organlarını ve dokularını paylaşan ve birbirlerine yapışık olan iki fetus gelişir.