blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Sivilce sıkmak zararlı mı?

Sivilceler cilt altı kıl köklerinde yağ oluşumunun artması ile oluşur. Daha sonraları kıl kökleri yağdan tıkanır ve iltihaplanır. Böylece yüzeyde iltihaplı çıkıntılar oluşur. Sivilceler, özellikle ergenlik çağında sıklıkla karşımıza çıkar. Bu dönemde hormon dengesi bozulur ve hormon dengesinin bozulması cilt altı yağ bezlerini tetikler.

Sivilce sıkmanın zararları

Uzmanlar, sivilcenin sıkılmasının çok tehlikeli olduğunu söylüyorlar. Sivilce sıkma işleminde iki yanlış vardır. Birincisi, içinde ki bakterilerin cilt yapısına yayılması bir diğeri ise sıkarken dokulara zarar verilmesidir. Her iki nedenden de cilt yüzeyinde lekeler ve çukurluklar oluşmaktadır. İlerleyen dönemle cilt yüzeyinde ciddi manada sıkıntı yaratır. Ciltte oluşan çukurluklar ve izler ilerleyen dönemle sadece lazer gibi tekniklerle temizlenmektedir. Bu nedenle, sivilce sıkmak çok zararlıdır. Sivilce tedavisi, zor ve zahmetli bir tedavidir. Bir dermatolog eşliğinde tedavi yaptırmak en mantıklı yoldur. Bir hekime başvurduğunuzda vücudunuzda sivilcelerin neden oluştuğu konusunda detaylı bir inceleme yapılır. Bu incelemeler sonunda, hormon dengesini düzeltmek, ağızdan alınan haplar ve cilt üstüne sürülen çeşitli kremler kullanılır. Arkadaşınıza iyi gelen bir ilaç size gelmeyebilir. Hatta sivilce oluşumunu hızlandırabilir. Çünkü, sivilce tedavisi kişiseldir. Sizin metabolizmanıza ve alt yapınızda ki bozukluğa göre düzenlenir. Bu gün bitkisel tedaviler ise sivilcelerin yatışması için kullanılabilir. Fakat bu tedavilerde de uzman dermatologların önerilerine göre yapılması şarttır. Arkadaşınıza iyi gelen bir bitki kremi sizde tahrişlere neden olabilir.

Sivilceden kurtulmak için yapılacaklar

Sivilcelerinizi sıkmanın zararları büyük olabilir. Uzmanlar evde kullandığınız havluların, hatta yastık kılıflarının bile sıklıkla değiştirilmesi gerekliliğini savunuyorlar. Sürekli kullandığınız yastıklarda cildinizden düşen deri parçaları zamanla bakteri ve mytları oluşturmaktadır. Bu zararlılar cildinizde çok daha fazla sivilceye neden olurlar. Ellerinizi sürekli olarak yüzünüze götürmemek ve elleri sabunla yıkamak bir diğer önemli kuraldır. Makyajınızı akşamları çok dikkatli temizlemek ve makyaj malzemelerinizi (fırça, kalemler vs. ) dezenfekte etmek sivilce oluşumunu yavaşlatacaktır. Ayrıca gün içinde 1.5-2 litre kadar su içmek, yağlı ve kızartmalardan uzak durmak sivilceleri geriletir. İçinde yağ olan yiyecekler sivilce oluşumunu daha da arttırır.