blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Sikkeleri isırmak neyi kanıtlar?

Altın sikkenin üzerinde diş iziniz kalıyorsa söz konusu sikke kesinlikle sahtedir.

Çok fazla eski korsan filmi seyretmiş biri,altın yumuşak bir metal olduğu için,bir altının gerçekliğinin ısırarak kanıtlandığını düşünebilir.Bu yöntem saf altın söz konusu olduğunda teoride işe yarıyor olabilir,ama Tudor döneminden beri Birleşik Krallık ya da Amerika’da tedavülde olan bütün ‘altın’ sikkelerin içine bakır karıştırıldığında gerçeği gözardı ediliyor demektir.Bu onları daha uzun ömürlü yapar ve ısırmalarını da zorlaştırır.

1538′de VIII. Henry,İngiliz altın lirasının saflık ve ağırlık düzeylerini saptadı.Kanuna göre sikkenin yüzde 91,6′sı altın olmak zorundaydı,geri kalanı ise bakır.Ağırlığı da 15,5 gr. yada yarın troy ons olmalıydı.(‘Troy ağırlığı’;uluslararası bir ticaret konvansiyonunun ortaçağ versiyonu olan meşhur Troyes panayırının adı verilmiş bir Fransız ölçüm sistemiydi.)Her bir sikke standart bir çap ve kalınlığa göre basıldı.

Altının sahtesini yapmak oldukça zordur ama kıymeti uğruna bunu denemeye değer.Bunun en kolay yolu altının içine kurşun katmak ya da kurşun sikkeleri altınla kaplamaktı.

Oysa altın görece daha yumuşak olsa da neredeyse iki katı daha yoğundur.Bir tüccarın ya da bankacının altın sikkenin gerçekliğini sınaması için yapması gereken tek şey onu tartmak ve kraliyet standardıyla karşılaştırmaktı.Altın çok ağır olduğundan taklidi ya çok hafif ya da çok büyük olacaktır.Aynı kalınlık ve çaptaki kurşun sikke gerçeğinin üçte biri ağırlıktadır.Aynı ağırlık ve çaptaki kurşun sikke ise iki katı kalınlıkta olacaktır.

Kalpazanların kullandığı bir başka başarılı numara da seyreltmeydi.İşin sırrı resmi sikkelerden küçük parçalar koparıp bunları eriterek yeni altın sikkeler basmakta yatıyordu.Bunu yapmanın üç yolu vardı: ‘Kırpmak’ (sikkenin kenarlarından küçük parçalar törpülemek);’delmek’ (sikkeyi alıp küçük delikler açtıktan sonra çekiçle ezerek bu delikleri kapatmak);ve ‘terletmek’ (altın sikke dolu bir torbayı,yeteri kadar altın ve bakır tozu çıkana kadar sallamak).

Sir Isaac Newton (1643-1727), 1696 yılında darphane müdürü olduğunda yeraltı dünyasının kalpazan çeteleri ile kafayı bozdu.Gizlice yürüttüğü simya kariyeri sayesinde metallerin saflığını belirlemede uzmanlaşmıştı.Tahminine göre İngiltere’de tedavülde olan her beş altın sikkeden biri sahteydi.Suç şebekeleriyle uğraşıyor,kılık değiştirip dolaştığı taverna ve genelevlerden ipuçları topluyordu.Bir seferinde 30,000 sahte altın gine (günümüzün parasıyla 50 milyon sterlin) bastığını söyleyerek böbürlenen usta kalpazan William Chaloner’i 1699 yılında kapana kıstırdı.Chaloner vatan hainliğinden hüküm giydi ve halka açık bir yer de asıldı,ardından atlarla sürüklendi ve parçalara bölündü.

Bugün İngiltere’de VIII. Henry’nin koyduğu kanuna uygun olarak yılda 40 bin İngiliz altın lirası basılmaktadır.Bunlar artık ödeme aracı değil de,altın külçeler halinde ticaret metası olarak kullanılmaktadır.