blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Sibirya kurdunu yürütmek için ne dersin?

“Maş’” dışında her şey olabilir. “Yürü!” , “Devam!”, “Hazır!”, “Gidelim!” ya da basitçe “Tamamdır!” diyebilirsiniz. Bir kızak sürücüsü sadece turistleri hayal kırıklığına uğratmamak için “Maş!” diye bağırır.

Otantik bir Eskimo kelimesi olmaktan uzak olan “Maş!” Fransız Kanadalı kızak sürücülerinin komutunu -Marche!- (Fransızca:Marş!) yanlış anlayan Hollywood yapımcılarının eseridir. Kutup kurdu yetiştiren birinin “Maş!” dediğini duymak neredeyse imkansızdır, günümüzde de hiç tercih edilmez. Köpeklerin duymakta zorlanacağı, çok yumuşak bir sestir.

Asıl sorun kızak köpeklerini harekete geçirmek değil, durdurmaktır. Onlar koşmak için doğmuşlardır. Bir kez serbest kaldılar mı, yorgunluktan yıkılana kadar ufka doğru koşarlar, onları bir daha asla görmezsiniz. Ancak kızaklara koşulduklarında “Voa!” diye bağırmak ve kızağın fren altlığının üzerinde durmak onları dizginlemek için yeterlidir. Sağa döndürmek için “Gii’”, sola döndürmek için de “Hau’” dersiniz (hayır, onlar da Eskimo kelimesi değildir). Sadece lider köpeğin sizin komutlarımızı anlaması yeterlidir; diğer köpekler lideri takip eder.

Kızak çekmek için kullanılan köpekler arasında en iyi bilineni Sibirya kurtları ya da huskyler, aslında Sibirya’daki Chukchi halkının kışın ulaşımı için yetiştirildi. Yaz geldiğinde köpekler serbest bırakılır, kendi başlarının çaresine bakarlardı. Ehlilik ve özgürlük kombinasyonunu onların ideal işçi köpek olmasını sağlardı.

Şaşırtıcı derecede küçüktüler, ağırlıkları 15 ile 35 kilo arasındadır. Onları spor için koşturanlar aşırı iştahlı köpekleri tercih eder. 24 saatte 160 kilometre yol kat edilen maraton koşularından sonra su kaybını önlemek ve harcadıkları kalorileri geri almak için deli gibi yer içerler.

Evcil hayvan olarak bir husky almak isteyenlere birkaç küçük ipucu: Türün “kötü yanları” konusunda tavsiye almanız gerekebilir. Sibirya kurtlarının koruma içgüdüsü yoktur, sahiplerini nasıl yalıyorlarsa eve giren hırsızı da aynı şekilde karşılarlar. Mutlu olduklarında aynen kurtlar gibi ulurlar. Diğer evcil hayvanları ve çiftlik hayvanlarını öldürmekten adları kötüye çıkmıştır. Onları yürüyüşe çıkarırsanız, mutlaka tasma takmak zorundasınız. Yanlarında sürekli bir olmalıdır, yalnız bırakırsanız evi altını üstüne getirirler, bahçenizi her halükarda mahvederler. Onları bahçede tutmak için 1,8 metre yüksekliğinde çitleriniz olmalı. Ayrıca aşırı derecede tüy dökerler, yılda iki defa. Sonuçta Sibirya kurtları “medeni” köpek arayanlar için pek uygun değildir.

İsviçreli kutup kaşifi Xavier Mertz (1883-1913), günümüzde A vitamini zehirlenmesinden ölüşüyle hatırlanan ilk insandır. Antarktika’nın iç kısımlarının haritasının çıkarılması için yola çıkan üç kişilik ekipteydi. Ekip arkadaşlarından biri, kızaklarının çoğu ve köpeklerin yarısı bir buzul yarığının içine düştü. Kalan iki kişi 480 km’lik dönüş yolu boyunca ellerindeki köpekleri yemek zorunda kaldı. Bu zorunluluk bir vejetaryen olan Mertz için büyük ızdıraptı. Her iki adam da hastalandı ama sadece Mertz öldü.

Kutupsal besin zinciri A vitamini bakımından zengin deniz yosunları üzerine kuruludur. Zincirde yukarı doğru ilerledikçe, daha yoğun hale gelir. Ayıbalıkları ve kutupayıları gibi Sibirya kurtları da bunula başa çıkacak şekilde evrilmiştir. Ama insanlar değil. Bir kutup kurdu karaciğerinin 100 gramında bile yetişkin bir insanı öldürecek kadar A vitamini vardır.