blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Sezar ‘Veni,Vidi,Vici’ derken neyi kastediyordu?

Çoğumuz, ‘Veni,vidi,vici’ / ‘Geldim, gördüm, yendim’in (Jül Sezar’n, ‘Sende mi Brütüs?’ten sonraki ikinci ünlü sözü) Britanya’nın işgaline ilişkin olduğunu düşünürüz.

Hatta,her okullu çocuğun bildiği gibi, Sezar bu sözüyle MÖ 47 ylında Pontus hükümdarı Kral Farnekes’a karşı kazandığı Zela (günümüzde Zile) savaşını özetler.

Roma İç Savaşı’nın doruğa çıktğı dönemde Sezar,Senato’nun modernleşmesine öncülük ederken,Gnaeus Pompeius Magnus (daha bilindik adıyla Pompey) gelenekçi güçleri komuta ediyordu.

Karadeniz’in güney sahilindeki Pontus krallığı yıllar boyunca Roma için zorlu bir düşman olduğunu kanıtlamıştı.Sezar’ın Mısır’da Pompey ile savaşmakla meşgul olduğunu bilen Kral Farnekes kaybettiği toprakları geri kazanmak için bir şansı olduğunu fark edip Kapadokya’yı işgal etti.Sayıca çok az olan Roma savunmasına karşı ağr bir zafer kazandı,hatta Romalı tutsaklara işkence ettiği dedikoduları yayılmaya başladı.

Mısır’dan zafer kazanarak dönen Sezar, Farnekes’e haddini bildirmeye karar verdi.Büyük,iyi organize olmuş Pontus ordusunu Zela’da sadece beş günde yendi ve Roma’daki dostu Amantius’a yazdığı mektupta bundan bahsedip böbürlenmeden duramadı: Meşhur sözüde işte burada etti.Suetonius,Sezar’ın meşhur sözü savaş alanında söylediğini iddia eder.Pompey’e karşı verilen iç savaş,destekçileri ve kendi kariyeri için önemli bir anı vurgular.

Sezar’ın,Britanya’yı işgal girişimi daha az memnun edicidir.Orayı iki kez işgal etti,MÖ 55 ve 54 yıllarında.İlk seferinde Kent’e,Dead’a yakın bir yerlerde karaya çıktı.Doğal liman olmadığı için derin suya atlayan askerleri karadaki Britanya ordusuna doğru yürümek zorunda kalmışlardı.Sadece gemilerdeki mancınıklar maviye boyalı yerlilerin yaklaşmasını engellemişti.Birkaç ufak çatışmadan sonra Sezar kayıpları daha da artırmamak için Galya’ya doğru geri çekildi.

Ertesi yıl yanında 10 bin askerle geri dönmüş,Thames Nehri’nden yukarı çıkmış ve oraya kral diye bir Roma müttefikini yerleştirmeye çalışmıştı.Kısa bir süre sonra Britanya’da alınmaya değer bir şey olmadığından, yerlilerin de eşlerini takas edip tavuklara işkence çektiren,yönetilmez bir barbar sürüsü olduğundan yakınıp geri döndü.Geride hiç Romalı kalmadı.

Bu istila bütünüyle Senato’yu etkilemek için tezgahlanmıştı: ‘Okyanusun ötesindeki bir toprağı’ fethetmek, Sezar’ı evinde çok iyi gösterecekti.Roma’nın Britanya ile ilişkisi böyle başladı: Ticaret ve Roma etkisi,Roma’nın tam işgaline gerek olmadan gelişmeye devam etti.96 yıl sonra İmparator Claudius’un komutasında tam işgal gerçekleştiğinde bu işi yapmak için dört lejyon gerekmişti.Bu da Roma ordusunun yüzde 15′i demek oluyordu.

‘Veni,vidi,vici‘ sözü 1987 yılında keşfedilen ve Fethedilmiş lorikeet bilimsel adını taşıyan soyu tükenmiş bir Güney Pasifik papağan türünün bilimsel adı olarak yaşmaya devam ediyor.Vini cinsinden olan bu canlının tam adı Vini vidivici‘dir.