blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

San Marino nasıl bir ülkedir?

- ülke ms 301 yılında kurulmuştur. dünyanın hala varlığını sürdüren cumhuriyetle yönetilen ilk ülkesidir ve en eski ülkelerinden biridir.
- ilk anayasası 1600 yılında oluşturulmuştur ve bu dünyadaki ilk anayasadır.
- 62 kilometre kare alanda kurulmasına rağmen ülkeye yılda 3.3 milyon turist gelir. (bkz: nereye sıçacaklar) dediğinizi duyar gibiyim:) zira o kadar insan kakasını aynı anda yapsa zaten ülkenin 36 kilometre karelik alanını kaplardı:) neyse, kendisinden 100 bin kat daha büyük olan türkiye'ye yıllık 30 milyon turist geldiğine göre, türkiye'yle turizm konusunda ciddi bir yarış içerisindedir.
- batı avrupa'da komünist bir parti tarafından yönetilen ilk ülkedir (1945). 1940 yılına kadar da san marino faşist partisi tarafınan yönetilmesi de ayrı bi olay ya neyse. (çok dönek adamlar canım :)
- 1. dünya savaşında türkiye ile savaşmıştır ama türkiye savaştan sonra bir tek bu ülkeyle barış antlaşması imzalamadığı için (aslında onları unutmuşuz:) türkiye ile hala savaş halindedir.
- ülkedeki yürütme görevini sadece 2 adet yüzbaşı yapar ve onlar da her 6 ayda bir değişir. dünyada yürütmenin bu sıklıkla değiştiği tek ülkedir
- çoğu akademisyene göre dünyada demokrasinin gerçek anlamda uygulandığı tek ülkedir.
- geçmişte türkiye dışında da pek çok ülkeye savaş ilan etmiş ama sonradan unutmuşlar. (aynı zamanda unutkan da bir ülke:)
- ha unutmadan ekleyeyim. ülkenin nüfusu 32,576 ve kişi başına düşen milli gelir de 44,208$.