blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Saç kurutma makineleri sağlığa zararlı mı?

Bir an gözlerini kapat ve saçların olmadan nasıl görüneceğini hayal etmeye çalış. Sonra gözlerini aç ve onlara gösterdiğin ilgiyi yeniden düşün…

Sence saçlarına hak ettiği özeni gösteriyor, gereken bakımı yapıyor musun? Cevabını verdiysen doğrularla yüzleşmeye hazırsın demektir. Oku ve bildiklerinin ne denli yanlış olduğunu gör. En başta sigara ve stresten kendini uzaklaştırıp daha fazla spor yapmaya başlamalısın. Alkol içeren şekillendiricilerin saçını kuruttuğunu ve gözenekleri tıkamamak adına direkt saç diplerine uygulamaktan kaçınılması gerektiğini bilmelisin. Eğer saçın, gördüğü kimyasal ve fiziksel muamelelerden yıprandıysa, bu hasarı onaracak ve onların ışıltısını arttıracak bakım ürünleri kullanman gerek. İşin ucuzuna kaçıp marketlerde, ambalajın üzerinde okuduğun özelliklere göre satın aldığın bakım ürünleri, telafi edilemez sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bakımının bir uzman elinden çıkması en doğru yol olacaktır.

Saç bakım prosedürüne dâhil etmen gereken bir ritüel var. O da saç kesimi. Saçını uzatıyor olsan bile kadife gibi saçlara sahip olmanın yolu onları altı ile sekiz haftada bir kestirmekten geçiyor. “Uçlardan aldırmak” dediğimiz işlemi bir alışkanlık haline getirmende fayda var.

Saçları temiz tutmak onları her gün yıkamak anlamına gelmiyor. Aksine günlük yıkama sonrasında, saç tellerinin ihtiyaç duyduğu faydalı yağları da onlardan uzaklaştırıyorsun. En azından saçlarını günaşırı yıka ki saç tellerin gereken besini bu yağlardan alabilsin.

Nasıl yıkamalı?

Saç tipine uygun şampuan ve bakım kremini seçmelisin. Bunun en kolay yolu deneme yanılma yöntemidir. Şampuanlama işlemi saçlarındaki kir, ölü deri, yağ ve onlara yapışıp kalan her türlü fazlalığı ortadan kaldırır. Şampuanı avuçlarına iyice yaydıktan sonra kafa derine uygula ve parmak uçlarında masaj yaparak köpürt. Fakat saç telleri ıslakken daha kırılgan olacağından nazik olmalısın.
Saçlarının kirlenen kısmı dipleridir, uçları değil. Bu nedenle şampuanı sadece nazikçe saç diplerine uygulaman varmak istediğin sonucu zaten sana verecek. Dolayısıyla saç diplerine oranla daha kuru ve yıpranmış olan saç uçlarını daha da kırılgan hale getirmemiş olacaksın. Durulama işlemine sıra geldiğinde musluğun sıcak tarafından elini çek biraz. Sıcak su saçları kurutur ve derisinin tahriş olmasına neden olur. İlk durulama için ılık ya da soğuk su kullan, zira ılık su gözenekleri açacak, tüm yağ ve kir sulara karışacak. Musluğu tamamen soğuğa çevir, gözenekleri kapat ve saçlarının parlaklığını arttır.

Bakım kremi uygulaması es geçmemen gereken bir süreç. Benim saçlarım kremsiz de açılır diye düşünmek oldukça yanlış; saç kremi tarama işini kolaylaştırmasının yanı sıra, saçının kaybettiği nemi geri kazandırır. Bakım kremini yalnızca saçın uçlarına uygulamak ve bone takıp en az beş, 10 dakika kadar beklemek son olarak da durulamak saçlarına borçlu olduğun bakımın, senin üzerine düşen kısmı.

Saç kurutma makinesi mi hava mı?

Isı, saç tellerinin barındırdığı suyu buharlaştırır ve onları nemsiz bırakır ki bu da saç tellerinin güçsüzleşmesi ve kırılmasına neden olur. Kullandığın düzleştirici ve maşa, bu sebeple saç tellerini yıpratır. Onları saç kurutma makinesiyle kurutmak ya da kuruması için kendi haline bırakmak senin yaşam tarzına ve zamanına bağlı aslında biraz da. Eğer zamanın kısıtlıysa ya da o gün daha hacimli saçlara sahip olmak istiyorsan saç kurutma makinesi kullanabilirsin. Fakat bu sefer sıcak değil, soğuk modunda. Daha gösterişli, sağlıklı ve daha rahat şekil verebildiğin saçlara kavuşmayı ise saçına vereceğin bir dinlenceden ibaret olduğunu düşün ve onları hava ile kurut.

Saçları hava ile kurutmanın ilk adımı nemi iyi çeken bir havludan geçiyor. Islaklığı emebilen bu havlu, kurutma sürecini kısaltacak. Fakat havluyu saçlarına sürterek kurutmaya çalışma çünkü daha evvel de belirttiğim gibi saçların ıslakken kuru halinden daha kırılgan durumda oluyor. Saçın nemliyken sıvı saç kremi püskürt ki kabarma ve elektriklenme probleminin önüne geçebilesin. Fönle kurutmadığında aşırı sönük ya da elektriklenen saç yapısına sahipsen, parmaklarınla biraz kabartıp topuz yapabilirsin. Kuruyana kadar bekleyip açtığında, ne kadar hoş dalgalar ve hacime sahip olduğunu göreceksin.

Saç taramak ustalık ister

Duştan çıktıktan sonra kuş yuvası gibi karışmış saçlarını açmaya çalışırken, onları farketmeden fazlasıyla yıpratırsın. Her işin bir yolu yordamı olduğu gibi saç taramanın da doğru bir yolu hatta doğru tarağı var. Mesela saçın ıslakken kesinlikle saç fırçası kullanmamalısın. Geniş dişli bir tarak hem saçının daha rahat taranmasını sağlar hem de onlara zarar vermez. Ancak hafif nemli ya da kuru iken saç fırçası kullanmalısın. Fakat dikkat etmen gereken husus, fırçanın kıllarının gerçek hayvan kılından yapılmış olması. Elektriklenmeyi ise plastik fırça ya da tarak kullanmaktan vazgeçerek önleyebilirsin.

Düzleştiriciden vazgeçemez misin?

Seramik, termal, metal, iyonik… Düzleştiricinin hangi model olduğu hiç fark etmez; sürekli ya da uygunsuz kullanımla ne denli zarar vereceğini tahmin bile edemezsin.

Düzleştirme işlemini yaparken vereceğin ısı saçını yıpratmasın istiyorsan yapman gerekenler şunlar:

• Düzleştiricini temiz tut. Sen onun ömrünü uzatacaksın, o da senin saçlarına daha az zarar verecek. İki taraflı kazanç diye buna denir.
• Düzleştirme işlemini bitirene kadar saçına hiçbir ürün uygulama.
• Düzleştireceğin saç tutamlarını küçük tut. Böylece daha iyi ve güzel bir görüntü elde edeceksin. İşlemi yaparken saçının hiçbir bölgesinde düzleştiriciyi uzun süre bekletme.
• Şekil vermeyi bitirdikten sonra geniş dişli bir fırçayla saçlarını tara.
• Az miktarda bir serum ile elektriklenen saç tellerini yatıştır.
• Düzleştiriciyi soğut, temizle ve bir sonraki kullanım için kendi torbasında muhafaza et.
Uzak dur!
Saç bakım kürünü bir rezalete çevirmemek için uzak durman gereken durumlar var. Biraz da onlara göz atalım:
• Profesyonel olmayan reçetesiz saç bakım ürünlerinin çoğu yalan vaatlerde bulunur.
• Kâküllerini kendin kesmeye kalkışma. Tüm kesim işlemlerini, kâkülleri bile, kuaförüne bırak. Geri dönüşü olmayan bir hata yapmak istemezsin.
• Yazın, güneş, klor, tuzlu su üçlüsüne karşı saçlarını güneş koruyucu bir ürünle korumayı bir alışkanlık haline getir.
• Renk açıcı saç bakım ürünlerini haftada bir kereden fazla uygulama. Bu ürünlerin saç tellerindeki gerekli yağları ve nemi emdiğini unutma.
• Güvendiğin biri tarafından referans almadığın bir kuaföre gitme. İndirim ya da reklamlar yüzünden o kuaföre gitmen fazlasıyla riskli.
• Saçlarını evde boyamak istiyorsan, boyayı sakın kutunun üzerindeki renge göre tercih etme. • Her zaman farklı renk çıkar. Önce ucunda bir deneme yapmak her zaman işe yarar.
• Saçlarını ütü ile düzleştirmekten artık bıkmadın mı? İlla ki kullanacaksan saçlarını bir nebze daha fazla düşünen düzleştiricilerden satın al.
• Eğer ileride kısacık modeller kullanmak zorunda kalmak istemiyorsan, limon suyu ya da reçetesiz renk açıcı ürünleri kesinlikle kafandan uzak tut. Bu tip uygulamalar eskide kaldı.