blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Sabah mı yoksa akşam mı spor yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı, sizin amacınıza ve bu doğrultuda uygulayacağınız aktivite türüne göre değişecektir. Sağlığınız için mi, vücut yağ oranını azaltmak için mi, moralinizi düzelterek kendinize dinamizm kazandırmak için mi, yoksa uyku kalitenizi yükseltmek için mi spor yapıyorsunuz?

Eğer amacınız vücutta yağ oranını düşürmekse, sizin için en iyi spor saati sabah kahvaltısından öncedir. Yani, uyandıktan sonra ilk iş olarak spor yapmalısınız. Kahvaltıdan önce yapılan fiziksel aktivitelerde vücut, enerji açığa çıkartmak için çoğunlukla depo yağları kullanır. Vücuttaki yağları yakmanın bir diğer uygun saati ise öğleden sonraki geç saatlerde ve akşam üstüdür. Bu saatlerde insan vücudundaki hormonlar en yüksek seviyelerindedir.

Eğer spor yapmanızdaki hedef stresi gidermekse, akşam üzeri hafif-orta tempolu kardiyovasküler aktiviteler yapabilirsiniz. Böylece kas gerginliği giderilir, toksinler ter yoluyla vücuttan atılır ve dinlendirici bir uyku uyursunuz.

Eğer hedefiniz, kas-iskelet sisteminizi kuvvetlendirmek ya da (hipertrofi) kas hacminizi genişletmek ise ağırlık antrenmanlarınız için en uygun saatler öğleden sonra 16:00 – 19:00 ‘dur. Bu saatler, vücut ısısının yükselip kas gücü ve kas esnekliğinin doruğa ulaştığı saatlerdir.

Yukarıda verilen bilgiler, yapılan araştırmalar ve ulaşılan bulgular neticesinde elde edilmiştir fakat unutulmamalıdır ki her birey farklıdır, herkese iyi gelen size iyi gelmeyebilir ya da tam tersi. Önemle belirtmek isterim ki, kişinin yaptığı egzersiz sonrası vücudunu dinlemesi ve bu doğrultuda kendini nasıl hissettiğini değerlendirmesi gerekir. Size en iyi gelen ve maksimum verimi sağlayan egzersiz, kendinizi yaparken ve sonrasında en iyi hissettiğinizdir.