blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Reşit olma yaşı en düşük avrupa ülkesi neresidir?

Vatikan.Orada 12 yaşındaki bir çocukla seks yaparsanız suç işlemiş sayılmazsınız.

Bu tuhaf durum Vatikan 1929 yılında yapılan Laterano Antlaşması ile egemen bir devlet olarak kurulduğunda (Papalık piskoposluğu hariç) başlar.

1930 yılına kadar İtalya’nın bütünündeki reşit olma yaşı 12′ydi.Vatikan’da hala böyle olmasının nedeni seksten ziyade ölümle ilgilidir.İtalya’da 1889 yılında kaldırılan ölüm cezası Mussolini tarafından 1926 yılında geri getirilmişti.Üç yıl sonra Vatikan Şehir devleti kuruldu, onlar da yasal bir sistem seçmek zorundaydı.İdam cezasına karşı olduklarını söyleyerek, 31 Aralık 1924′ten sonra İtalya’da yürürlüğe giren kanunları benimsediler.O günden sonra bağımsız bir ülke olarak Vatikan’ın İtalyan hukuku ile hiçbir bağı kalmadı.1930 yılında İtalya reşit olma yaşını 12′den 14′e çıkardığında Vatikan bunu yapma gereği duymadı.Nüfusunun yarısından çoğu dini inançları nedeniyle bekar kalan Katolik rahiplerden oluşuyordu ve hiç çocuk yoktu, bu yüzden konuyla pek ilgili görünmemiş olmalı.

Günümüzde Avrupa dışında reşit olma yaşının 12 olduğu yerler arasında Angola’yı ve Meksika’nın nazı kısımlarını sayabiliriz.Birçok Arap ülkesinde evlilik dışı cinsel ilişki yasadışıdır, ama çocuklar 12 yaşından küçükken evlenebilir.Bunun bir istisnası Tunus’tur, dünyanın en büyük reşit olma yaşı bu ülkededir (20).Kuzey Kore’de ise reşit olma yaşı diye bir şey yoktur.

Vatikan’ın kendi bankacılık sistemi, parası, telefon şebekesi, postanesi ve radyo istasyonu vardır.Bankacılık işlemleri büyük bir gizlilik içinde yürütülür.Gelir vergisi yoktur, ayrıca paranın ithalat ve ihracatına da herhangi bir kısıtlama getirmemişlerdir.Küçük olması nedeni ile birtakım istatistiki anormallikler görülür.Örneğin,dünyada suç oranının en yüksek olduğu yer burasıdır: 800 kişiye varan nüfusta senede yaklaşık 1000 kadar suç kaydedilir (neyse ki,bunlar seks suçu yerine çoğunlukla yankesicilik ve kapkaççılıktır).Vatikan ayrıca kişi başına en çok helikopter pisti ve televizyon kanalının düştüğü yerdir.Ve en kısıtlayıcı seçim sistemi de Vatikan’dadır (80 yaşın altında kardinal olmanız gerekir).Ayrıca oteli olmayan tek ülke burasıdır.

İngiliz hukukunda yasal reşit olma yaşı ilk defa 1275 yılında uygulamaya konmuştur.O da o zamanlar 12 olarak kabul edilmişti,ama bu kanun 16. yüzyıldaki büyücülük karşıtı çılgınlık yüzünden bulanıklaşmıştı.Yaşı tutmayan biriyle cinsel ilişkiye girmekten suçlanan kişi kolaylıkla ‘büyülendiğini’ bahane edebiliyordu.Kelimenin kullanılması bile hüküm giymekten kurtulmaları için yeterliydi.1875 yılında reşit olma yaşı 13′e çıkarıldı ve 10 yıl sonra bugün de kabul edilen 16 düzeyine erişti.

Eşcinsel ilişki için reşit olma yaşı ilk defa, Sir John Wolfenden’in (1906-1985) yürüttüğü üç yıllık soruşturmasının sonunda, 1957 yılında teklif edildi.O uygun yaş olarak 21′i önermişti ama bunun 1967′de nihayet kanun haline gelmesi için aradan 10 yıl daha geçmesi gerekti.Aynı cinsiyetten cinsel ilişkilerde reşit olma yaşı 1994 yılında 18′e, daha sonra 2001 yılında da 16′ya indirildi.Böylece başka herkesin rıza yaşıyla aynı hizaya gelmiş oldu.

1994 yılındaki bu kanun tasarısı ile İngiliz kanunlarında ilk defa lezbiyen ilişkiden bahsedilmiş oluyordu, aynı kanun iki kadının ilişkisindeki reşit olma yaşını 16 olarak saptamıştı.