blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Regl dönemi hesaplaması nasıl yapılır?

Kanamanızın başladığı ilk gün ile bir sonraki kanamanızın başladığı ilk gün arasında geçen zaman, sizin menstruasyon döngü periyodunuzdur. Bu sayı her ay aynı olmayabilir. Bu nedenle, birbirini takip eden birkaç döngüye bakarak ortalama periyodunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu döngünün tam ortasına gelen 4-5 günlük dönem, yumurtlama zamanınıza denk gelmektedir. Bu 4-5 günlük sürede yumurtlama gerçekleşir, yumurta kanalından döl yatağına inen yumurta, döllenme olmadığı takdirde 48 saatlik yaşamını tamamlar ve bozulmaya uğrar. Bu olaydan yaklaşık 2 hafta sonra da döl yatağında oluşturulan yatak, kanamayla dışarı atılır.

Sıklıkla 28-30 gün arasında değişebilen menstruasyon döngüsü, birçok koşula bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 18-20 yaşına kadar bu döngülerde düzensizlik olması normaldir. Ancak, ileriki yaşlarda ciddi düzensizliklerin olması durumunda, uzman bir doktora başvurulması önerilir.