blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Portakal Ne Renktir?

Duruma göre değişir.
Portakal birçok ülkede olgunlaştığında bile yeşildir,dükkanlarda da bu şekilde satılır.Aynı şey,limon,mango,mandalina ve greyfurt için de geçerlidir.
Portakal doğada kendiliğinden var olmaz.Mandalina ile pamelo ya da ‘Çin greyfurtu’ (bunun rengi de açık yeşil ya da sarıdır) arası bir şeydir ve ilk defa Güneydoğu Asya’da yetiştirilmiştir.O zamanlar orada rengi yeşildi,günümüzde de hala öyle.Vietnam portakallarının ve Tayland mandalinalarının dışı parlak yeşilken içi turuncudur.
Portakal tropikal değil,astropikal bir meyvedir.Portakalın rengi nerede yetiştiğine göre değişir.Daha ılıman iklimlerde,hava soğudukça yeşil kabuğunun rengi portakala döner;ancak sürekli sıcak olan ülkelerde,klorofil zarar görmediğinden meyve yeşil olarak tüketilirken ihracat için meyveye yapay olarak portakal rengi verilir.
Bu sonucun elde edilebilmesi için portakallar etilen gazına maruz bırakılır.Etilen gazı petrol endüstrisinin yan ürünüdür.Gerçek kullanım alanı ise plastik üretimidir.Etilen,dünyada en çok üretilen organik bileşiktir:Her yıl 100 milyon tondan fazla üretilir.Portakalın doğal yeşil katmanını ortadan kaldırarak bizim gördüğümüz tanıdık rengi almasını sağlar.
Dünyanın en büyük portakal üreticisi açık ara ile Brezilya’dır(yılda 18 milyon ton),hemen arkasından ABD gelir.Amerika’nın ürettiği portakal miktarı Brezilya’nınkinin yarısından biraz daha azdır.ABD portakalı California,Teksas ve Florida’dan gelir.1955′te Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yasaklayıncaya kadar bu portakallar da sık sık yapay yöntemlerle boyanmaktaydı.
Portakal nereden gelirse gelsin olgun olup olmadığını rengine bakarak anlamak olanaksızdır.Toplanmayan portakal bir sonraki hasat zamanına kadar dalında kalabilir.Soğuk ve sıcak hava dalgalanmaları nedeniyle rengi önce portakala sonra yine yeşile dönecek ama kalitesinden ve tadından hiçbir şey kaybetmeyecektir.
Sakın süpermarkette gördüğünüz portakallara etilen gazı uygulanıp uygulanmadığı konusuyla ilgili endişeye düşmeyin!Etilen;kokusuz,tatsız ve zararsızdır.Birçok meyve ilk toplandıklarında bu gazı doğal olarak yayar.Etilen üreten meyve ve sebzelere örnek olarak elma,kavun,domates,avakado ve muz da sayılabilir.Bu gazın size zararı yoksa da başka tür meyve ya da sebzeleri kötü olarak etkileyebilirler.Bu yüzden elma ve muzları örneğin limon ve havuçlardan uzak tutmanız gerekir(tabii ki portakallardan da).
Etilenin plastik (deterjan ve antifiriz) yapımı ile portakalların rengini değiştirme dışında başka kullanım alanları da vardır.Olgunlaşmamış mangonuzun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını istiyorsanız muzlarla aynı kesekağıdına koyun.