blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Örümcek ağı gerçekten dünyanın en sağlam maddesi mi?

Örümceklerin vücutlarının son kısmında (abdomen), hem üst hem de alt tarafta olmak üzere 3 çift “Örü Memesi” yer alır. Bunlara “Spinneret” adı verilir. Spinneretler içinde, çok sayıda kılcal tüp bulunur ve bu tüpler, iç kısımda bulunan ipek bezleri ile bağlantılıdır. Salgılanan ipek, bu kılcal tüpler aracılığıyla dışarı verilir. İpek salgısı, ağ örmede, yuva yapılmasında, kokon adı verilen ve yumurtaların içinde geliştiği yapının oluşturulmasında, sperm keselerinin yapımında ve bazı diğer işlemlerde kullanılır.

İpeğin kimyasal yapısına baktığımızda, suda çözülebilen bir fibröz protein yapısında olduğunu görüyoruz. Sıvı halde salgılanan ve hava ile temas ettiği anda katılaşarak iplik halini alan ipek, polimerize bir yapıya sahip ve boyunun yaklaşık 4 katı kadar uzama kapasitesi var. Dairesel şekilde ağ ören örümcekler grubunda bulunan “Nephila” cinsine ait örümceğin ipeği ise, bilinen en kuvvetli doğal lif.