blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Obez insanlar parasız sağlık hizmetinden yararlanmalı mı?

Elbette yararlanmalı. Kamu sağlık hizmeti herkese parasız tedaviyi sağlamaya yöneliktir. Böyle bir soru çoğunluk konumundan gittikçe uzaklaşan zayıf insanları kızdırma amaçlı olabilir. Obezite, kalp hastalığı gibi bazı hastalıklarda önemli bir risk faktörüdür ve bazı insanların obez olmalarının sebebi aşırı yemek yemeyi tercih etmeleridir. Dolayısıyla durumlarının kısmen kendi marifetleri olduğu ve parasız tedavi edilmemeleri gerektiği gibi bir ima söz konusu olabilir. Gelgelelim, bunun dayandırılabileceği bir gerekçe neredeyse hiç yoktur. Örneğin, hiçbir hastalığın obezite ile doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi saptanmış değildir ve sadece bazılarında obezite önemli bir risk faktörüdür. Dahası, obez insanların çektiği sağlık sorunlarından birçoğunun kiloları ile hiçbir ilgisi yoktur.

Daha da önemlisi, obez bir kişinin yakalandığı her hastalığın doğrudan kilosundan kaynaklandığı gerçekten gösterilebilse dahi, parasız tedavi olanağını tanımamak tamamen akla aykırıdır. Obezliğin bilinçli bir seçim olduğuna emin olamayız ( çok az insan bilerek şişmanlar!). Öyle olsa bile, insanların motosiklet sürme, sigara içme, alkol tüketme, petrol kuyularında ve kömür madenlerinde çalışma gibi tehlikeli uğraşları sürdürmede ısrar ettiklerini de görmeliyiz – bunların hepsi sağlığı riske atan şeylerdir. Ancak kamu sağlık hizmeti, sağlık sorunu ile yaşam tarzı arasında doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi olduğunda bile, gayet doğru bir tutumla bütün bu insanları parasız tedavi eder. Bizi kamu sağlık hizmetini vermeye yönelten ahlaki değer bütün insanlar için parasız tedaviyi öngörür, yaşam tarzına göre bir tedaviyi değil.

Bununla birlikte, kamu sağlık hizmetinin kaynakları sınırlı olduğundan, tedaviyi bir ölçüde ihtiyaca göre sunmalıdır. Yani, acil, hayati tehlike oluşturan ya da ağır hastalıklar her zaman öncelik taşımalıdır. Doktorlar da her vakanın tedavisine, kaynaklarının ne kadarını ayıracaklarına karar vermek zorundadır. Bazı hastalara sırf durumlarını hafifletecek bir ilacı yazmak bazen gerekmeyebilir; çünkü sağladığı yararın yanında çok pahalı olduğu, eldeki parayı ve kaynağı başka yerlere harcamanın daha uygun olacağı düşünülür. Önceliğe ilişkin böyle kararlar sürekli alınır ve epeyce sorgulamayı ve tartışmayı körükler.

Obez insanların tedavisi gibi konulardaki soruları bunun ışığında görmek gerekir. Doktorların inatçı sigara tiryakilerini sigara ile bağlantılı illetlerde, uslanmaz alkolikleri de alkolle bağlantılı hastalıklarda parasız tedavi etmekten kaçınma hakları vardır. Obezite ile hastalık arasındaki neden-sonuç ilişkisi bu kadar kesin değildir. Bununla birlikte, Britanya’da obezite düzeyi yükseliyor ve bunun yarattığı sağlık sorunları, kamu sağlık hizmetine gittikçe artan bir yük getiriyor.

Britanya’da 2007 itibari ile her dört kişiden biri obezdi ve özellikle gençler arasında bu oran sürekli artıyor. Sağlık uzmanları, bir obezite saatli bombasından ve buna bağlı sağlık sorunlarının gelecekte kaynaklara muazzam bir yük getirmesi olasılığından söz ediyor. Hükümetin, geçmişte sigara içmeye karşı yaptığı gibi, obeziteye karşı da kamuoyunu bilgilendirecek güçlü bir kampanyaya girişmesi için baskı altına almasının sebebi budur. Obez insanların kamu sağlık hizmeti çerçevesinde tedavisine karşı çıkmak ise hiç bir şeyi çözmeyecektir.