blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Nuh gemisine kaç hayvan almıştı?

Kitab-ı Muhaddes’le büyümüş her çocuğun bildiği üzere Nuh, beklenen Büyük Tufan’dan kurtarmak amacı ile her hayvan çeşidinden 2 tanesini, Tanrı’nın talimatına uyarak yaptığı gemiye alır. Şu şarkıyı hepimiz hatırlarız:

Hayvanlar çifter çifter içeri girdi, Hurra! Hurra!
Hayvanlar çifter çifter içeri girdi, Hurra! Hurra!
Hayvanlar çifter çifter içeri girdi, fil ve kanguru,
Ve de hepsi gemiye bindi, yağmurdan kurtulmak için.

Ne var ki, hayvanların yedişer yedişer içeriye girdiği son kıtayı herkes hatırlamaz; hatırlasa bile, şarkının bir parçası olduğunu sanır. Oysa bu kıta Yaratılış Kitabı’na göre Nuh’a verilen asıl buyruğu yansıtır – her “murdar” hayvandan iki tane, her “pak” hayvandan yedi tane alma talimatı verilmiştir ona. Bazı Kitab-ı Mukaddes uzmanları yedinin yedi adet hayvan, diğerleri ise yedi çift anlamına geldiğini söyler.

Ancak, asıl tartışmalar çeşit sayısıyla başlar. Nuh hikayesini harfiyen doğru sayan yaratışçılar size Nuh’un her hayvan çeşidinden bir çift aldığını söyler. Dünyadaki milyonlarca türden sadece birer taneyi bile tek bir tekneye sığdırmanın olanaksızlığına işaret eden kuşkucuların savını aşmak açısından, “çeşit“in tür yerine “familya” anlamına geldiğini belirtirler. Tabii, bu durumda evrim Tufan’dan sonra başlar ve böylece günümüzde, sözgelimi kır kurdundan spanyele kadar uzanan her çeşit köpek Nuh’un Gemisi‘ne alınmış ilk tazı çiftinden gelir. Böylece bugün yaşayan bütün türlerin kökünü bir yere dayandırmak için gemiye sadece birkaç bin hayvanın alınmış olması yeterli olur. Bu müminlerden bazıları, söz konusu çeşitlerin dinazorları ve soyu tükenmiş diğer bütün hayvan türlerini kapsadığını ileri sürer.

Elbette bütün bu tartışmalar, evrime inanan bilimciler açısından son derece anlamsızdır. Çoğuna göre, Nuh’un Gemisi hikayesi ve bütün canlı türlerinin hazır halde yaratıldığı fikri düpedüz bir mit olduğundan, her türlü cevap fantezidir. Rasyonel bilimciler için ise, Nuh’un Gemisi‘yle ilgili soru, bugün yaşayan her türden 2 tanesinin alınması halinde, hayali bir gemiyle kaç hayvanı sığdırmak gerekeceğine ilişkin ilginç bir farazi tartışmanın kıvılcımını çakabilir.

İlginç nokta şu ki, elimizdeki bütün araştırma altyapısına ve teknolojisine, özenle yürütülmüş uzun araştırma ve keşif projelerine karşın, canlı türünün yaşadığına dair bile bir fikrimiz yok. Bilimcilerin tahminleri en az 3 milyon canlı türünün bulunduğu yönünde. Sayı 30 milyon olabilir ve hatta 100 milyona kadar çıkabilir. Sadece 50.000 dolayında türü bulunan omurgalıların büyük türlerinden çoğunu bildiğimize emin olabilirsiniz. Ama bütün bilinen canlıların yüzde 97′sini oluşturan milyonlarca sayıdaki daha küçük omurgasızların yüzde 10′undan azını biliyoruz herhalde. Ayrıca henüz saptanmamış milyonlarca yaratık var -kolayca görülemeyecek kadar küçük oldukları, ücra, ulaşılamaz yerlerde yaşadıkları ya da basbayağı farkına varılmayacak kadar ele avuca sığmaz oldukları için. Hiçbirini unutmadan Nuh’un Gemisi‘ne bindirmeyi sadece doğa başarırdı.