blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Niçin ellerimizde ve ayaklarımızda 7 değil de 5’er parmak vardır?

Sorunun cevabı, evrimin kanıtlarından biri olarak sayılan “homoloji” kavramında yatıyor. Homoloji, aynı atasal kökenden gelen anlamı taşıyor. Üyeleri (kol ve bacakları) olan canlıların tümünde görülen 5 ışınlı üye sonlanmalarını hayvanlar alemi kapsamında inceleyecek olursa, farklı türlerde farklı yapılara dönüşümlere rastlıyoruz. Yakalayıcı eller, kazıcı eller, kavrayıcı eller, hatta yarasada kanatlar.

Büyük olasılıkla, ilk ortaya çıkan karasal hayvanlarda üye sonlanmaları farklı sayıda ışın taşıyordu. Ancak, bir şekilde 5 ışınlı üyeler diğerlerine karşı üstünlük sağladı ve daha sonra da doğal seçilimle günümüze kadar ulaştı. Primatlar da pentadaktil (5 parmaklı) bir atadan köken alıyor. Ancak, bunun tabii ki bazı istisnaları var. Örneğin, yaşam şekline uyum sağlayabilmek amacıyla baş parmakları körelmiş olan primat türleri (Colobus) bulunuyor.

Peki neden daha fazla parmağımız yok… her bir parmağın fizyolojik olarak neler gerektireceğini bir düşünelim. Kemik, eklem, kan ve lenf damarları, uygun sinir bağlantıları, deri, ve tabii ki etkin bir şekilde işlev görebilmesi için gerekli pozisyon ve iskelet desteği. Peki acaba metabolizmanın ellerimize bir parmak daha ekleyebilmek için bu kadar uğaşmasına değecek mi? 5 parmakla her türlü gereksinimimizi karşılayabiliyorken, 6. parmak tüm bu enerji kaybını karşılayacak kadar bir üstünlük yaratacak mı?

Bunun cevabını henüz bilmiyoruz.. ama günümüzden 5 bin yıl sonra, olur da türümüzün devamı gelecek olursa, belki de o zaman 6 parmak 5 parmağa karşı bir üstünlük sağlamış ve doğal seçilimi kazanmış olacak.