blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden uzun süre hareketsiz kaldığımızda yoruluruz?

Yorgunluk çoğu zaman çok çalışmayla ve bedensel faaliyetlerin fazlalığı ile ortaya çıkan bir durumdur.En azından öyle olduğunu sanırız.Ama bazen çok fazla hareketsiz kaldığımızda da yorgun olduğumuzu fark edebiliriz.Peki,hiç kıpırdamadığı halde vücut neden yorulur?

Yorgunluk hissinin temel nedeni vücuttaki enerji eksikliğidir. Enerji rezervlerinin normalden fazla tüketilmesi, yoğun fiziksel etkinliğin dışında, vücuttaki bazı metabolik aksaklıklar durumunda da gerçekleşebilir. Özellikle vücudun toksik maddelerle savaşımı durumunda, enerji rezervlerinden yüklü bir tüketim gerçekleşir. Bir diğer yorgunluk nedeni, yoğun etkinlik sonucu kaslarda oluşan laktik asit birikimidir.

Özellikle ortopedik olmayan bir pozisyonda, eklemlerimiz ve kaslarımız belirli bir süre hareketsiz kaldığında, ya da uykudan yeni uyandığımızda, kas ve eklemlerimiz “ısınıncaya” kadar yorgunluk hissi duyarız.Ancak bu,enerji azlığı nedeniyle ortaya çıkan fizyolojik yorgunluktan oldukça farklıdır.