blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden kadınlara oranla daha çok erkeklerde kellik görülür?

Kelliğin temel nedenleri arasında kalıtım, hormonlar ve yaşlanma sayılabilir. Kadınlarda da bazen (özellikle menopoz sonrasında) erkeklerde görülene eşdeğer bir kellik durumu görülebilir, ancak çoğunlukla daha küçük bir boyutta olur. Ayrıca kadınlarda, doğum sonrasındaki 2-3 ay içerisinde saç dökülmeleri görülebilir. Bunun nedeni de, hamilelik süresince meydana gelen hormonal değişikliklerin normal saç dökülmesini engellemesidir.
Saç dökülmesine neden olan başlıca etkenler arasında zayıf dolaşım, akut rahatsızlıklar, ameliyat, radyasyon, deri hastalıkları, ani kilo kaybı, demir eksikliği, diyabet (şeker hastalığı), tiroid rahatsızlıkları, kemoterapi ilaçları, stres, besin yetersizliği ve vitamin eksikliği sayılabilir.
Kelliğin daha çok erkeklerde görülmesinin esas nedeni ise, hormonaldir. Erkeklerde daha yüksek seviyelerde bulunan Testesteron hormonu, çok büyük bir ihtimalle, hassasiyet sahibi kişilerde kelliğin meydana çıkmasına neden olmaktadır.