blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden insanlar sekse ihtiyaç duyar?

Üreme, her canlı organizmanın en temel içgüdüsü olan neslinin devamını sağlamanın doğal bir dışa vurumu. Bu organizasyon düzeyi en düşük canlıda da, en yüksek canlıda da aynı. Bazı araştırmacılarsa, devamının gelmesini isteyen esas varlığın DNA'nın ta kendisi olduğunu, ve canlıları üremeye iten esas gücün de DNA'nın bu "iradesi" olduğunu savunuyorlar.

Eşleşme, beraberinde bir takım fizyolojik eğilimler de getiriyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma da, beyinde "ödül" merkezlerinin uyarılmasına neden olan cinsel birleşmenin, eşlerin beyinlerinin birleşme sonrasındaki bu histen birbirlerini sorumlu tutmaları nedeniyle birbirlerine bağlanmalarına neden olduğunu gösterdi.

Cinsel birleşme öncesinde, sırasında ve sonrasında meydana gelen hormon seviyesi değişimleri de "cinsel birleşmeye ihtiyaç duyma" hissinden sorumlu kabul ediliyor. Orgazm nedeniyle omurilik sıvısına salgılanan endorfinler, mutluluk, haz, sakinlik gibi hislerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Cinsel birleşme öncesi ve sırasındaki heyecan nedeniyle salgılanan bir diğer hormon olan oksitosin, eşlerin duygusal olarak birbirlerine bağlanmalarını da sağlıyor. Cinsel birleşme ve orgazm sırasında salgılanan adrenalin hormonunun ne denli "bağımlı edici" olabileceği zaten uzun zamandır biliniyor.

Bütün bunların yanında, uzmanlar cinsel birleşmenin, özellikle aralarında güçlü duygusal bağ bulunan eşler arasında büyük bir paylaşım olduğuna da dikkati çekiyor.