blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden hıçkırıyoruz?

Çoğu zaman hıçkırığımız tutar ve geçmesi için binbir türlü yöntem deneriz.Nefesimizi tutarız,su içeriz ya da başka çözümler ararız.Ama ne yaparsak yapalım,kendiliğinden geçene kadar beklememiz gerekir.Bu süre zarfında her hıçkırmamızda etrafımızdakilerin bakışlarıyla karşılaşırız ve bu da utanmamıza neden olur.Oysa bu kendi isteğimizle yapabildiğimiz bir davranış değildir.Peki,insanlar neden hıçkırırlar?

Hıçkırık,midenin üst bölgesinde ve yemek borusunun alt kısmında bulunan sinirlerin uyarılması sonucunda ortaya çıkar.Uyartı ise gaz varlığı nedeniyle oluşur.Çok hızlı bir şekilde yemek yediğimizde,çoğunlukla besinlerle birlikte hava da yutarız.Bu havanın büyük çoğunluğu bir şekilde zaten giğirmeyle geri çıkar,ancak bir kısmı da besin tabakaları arasında hapsolur.Hıçkırık da,hapsolmuş durumdaki bu havanın yukarıya ve vücut dışına doğru atılmasını sağlayan bir mekanizmadır.Karbonatlı içeceklerin aniden hıçkırığın başlamasına neden olması da bu yüzdendir.

Bir nöbet esnasındaki hıçkırıkların arasında geçen zaman,gastrik hareketlere denk gelmektedir ve bu nedenle de düzensizdir.Ancak çoğu zaman,belirli bir süre sonra,bu ritmi yakalayabilirsiniz.Burada yapılması gereken şey,hapsolmuş gazın aşağı ve yukarıya doğru hareketine yardımcı olmaktır.Yukarı doğru harekete yardımcı olmak için yapılabilecek en akıllıca şey,başı yukarıya doğru kaldırarak hava yollarını en etkin bir şekilde açmaktır.Derin nefes alıp vermek de bu noktada diyaframın mide üzerine baskı yapmasına neden olarak yardımcı olabilir.Aşağı doğru harekete yardımcı olmak için çoğu zaman su içilir.Ancak suyu yavaş yavaş ve azar azar içmek gerekir,aksi takdirde daha fazla hava yutmaktan başka bir şey yapmamış oluruz.Benzer şekilde,çiğnemeyi gerektiren hiçbir şeyi yememeliyiz.

Bazen uyartı geçmiş olmasına rağmen hıçkırıklar devam edebilir.Böyle bir durumda da,kısa bir süre sonra hıçkırık son bulacaktır.

Tabii ki olayın psikolojik boyutunu da unutmamak gerekir.Örneğin korkutma yoluyla hıçkırık geçirmek aslında tamamen psikolojiktir.Belirli bir şeyi yapmaya konsantre olmanız veya korkutulmanız gibi durumlar,simpatik sinir sistemini harekete geçireceği için sinirlerin başka bir şekilde uyarılmasına ve rahatlamaya neden olur.