blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden greenwich başlangıç meridyenidir?

Coğrafya derslerinde yerel saat hesaplamarını hepimiz öğrenmişizdir.Bu saat hesaplamalarında doğu-batı en önemli etkendir.Başlangıç meridyenine olan uzaklık da hesaplamalarda önemlidir.Peki başlangıç meridyeni neden Greenwich’tir?

Başlangıç meridyeni,dünyadaki konumunuzu belirleyebilmek için gereken meridyenlerin 0 noktası olarak kabul edilen ilk boylamdır.Geçmiş zamanlarda çişitli haritacılık çalışmaları sırasında Kudüs ya daParis ya da Kanarya Adaları’ndan geçen Ferro meridyenleri başlangıç merdiyeni olarak kabul edilmişti.Greenwich merdiyenin başlangıç olarak kabul edilmesi ise 1884 yılında Uluslararası Meridyen Konferansı’nda alınan bir karar gereği olmuştur.Bu tarihten sonra başlangıç merdiyeni Greenwick’teki gözlemevinin bulunduğu yer olarak kabul edilmiştir.Gözlemevi 1948-58 yılları arasında başka bir yere taşındıysa da eski bulunduğu yer 0 olarak kabul görmeye devam etti.