blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden fıtık oluruz?

Bu ağır taşımamızdan dolayı meydana gelen bir zorlama değildir.

Hernia,’kopma’nın Latince’sidir.Vücudumuzun organlarından birinin (ya da o organın bir parçasının) vücudun olmaması gereken bir kısmına girmesiyle oluşan durumdur.Hasarlı bir kafatasından fırlayan beyin ya da karın boşluğundan kurtulan bağırsağın kendisini göğüs kısmında bulması bu duruma örnektir.

Fıtık kelimesinin (derimizin ve kas dokumuzun esnek olmasını sağlayan protein) eksikliği neden olur.Sebepleri arasında;genetik anormallikler,sigara kullanımı (sigara vücuttaki kolajeni parçalar) ve ileri yaştan kaynaklanan genel yıpranma ve aşınma sayılabilir.Fıtık teşhisi konmuş her 10 kişiden sadece biri bunu zorlamayla keşfettiklerini söyler.

En sık rastlanan fıtık ise kasık fıtığıdır (inguen,kasığın Latincesi).Bağırsakların bir kısmının erkeklerde ergenlik döneminde açılan testislerin izlediği yolu kullanarak erbezi torbalarına kaymasıdır.Sıkışır ve kolaylıkla geri dönemezse,şiddetli kusmaya,karın ağrısına neden olup acilen ameliyat gerektirecek şekilde ‘boğulabilir’.Ama bu talihsizlik doğuştan gelen bir zayıflıktır,aşırı egzersiz sonucu olmaz.