blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden erkek el parmaklarının üzerinde kıllar vardır?

Erkekler ve kadınlar arasında fizyolojik açıdan pek çok fark vardır.Özellikle ergenlik dönemiyle birlikte bu farklar da artmaya başlar.Bunlardan birisi de el yapılarında görülür.Kadınların ellerinin üzerinde hiç kıl yokken,erkeğin elinin üstünde kıllar çıkmaya başlar.Bunun nedenini biliyor musunuz?

Erkeklerde genetik olarak dişilerden daha fazla kıl bulunmasının yanında erkek vücudunda bulunan kılların çoğu,yine genetik olarak,dişilerin vücutlarındaki kıllardan daha kalın yapılı ve koyu renklidir.Bu durum,eşeysel karakterlerin ortaya çıkmasından sorumlu olan erkek eşey hormonlarının bir sonucudur.Erkekte vücut kılları,ikincil eşey karakterleri arasında sayılır ve ergenlik döneminde testesteron hormonu etkisiyle ortaya çıkar.

Aslında kadınlarda da el parmakları üzerinde kıllar bulunur.Ancak yine ‘eşey’ özelliği nedeniyle daha ince yapılı ve açık renkli olmaları nedeniyle,erkeklerde olduğu gibi belirgin değillerdir.