blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Neden bahar yorgunluğu yaşanır?

Bahar aylarında,vücut metabolizmasındaki değişikliklerle birlikte oluşan halsizlik,isteksizlik ve yorgunluk hissine Bahar Yorgunluğu denir.

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok insanda yorgunluk,halsizlik ve gerginlik görülebilir.Bunun en önemli nedeni,havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla suyun buharlaşması ve bunun sonucunda da havadaki nem oranının ve elektrik yükünün artmasıdır.

Nedensiz halsizlik,isteksizlik ve gerginlik dışında diğer önemli belirtileri bağırsak sorunları,eklem ağrıları ve sürekli uyuma isteği veya uyku bozukluklarıdır.Uzmanlar eğer önlem alınmazsa bahar yorgunluğunun kalıcı bir hale gelebileceğini belirtiyor.

Düzensiz beslenme,yeteri miktarda vitamin ve mineral almamak,hareketsiz yaşam,stres,kafein,aşırı sigara ve alkol tüketimi bahar yorgunluğunu arttıran nedenlerdir.Tansiyon,şeker hastalığı,tiroit düzensizlikleri ve bazı enfeksiyonlar da bahar yorgunluğunu artırmaktadır.Araştırmalara göre hava kirliliği,sanayi atıkları ve trafik,şehirlerde havadaki elektrik yükünü artırdığından bahar yorgunluğunun büyük şehirlerde daha fazla görüldüğü söylenebilir.

Bahar yorgunluğuna yakalanmamak ya da bahar yorgunluğunu daha hafif atlatmak için özellikle uyku düzenini bozmamaya ve değiştirmemeye dikkat edilmelidir.Ayrıca,beslenmeye özen gösterilmeli,bol vitaminli,besleyici gıdalar tüketilmeli,bol bol da su içilmelidir.Özellikle sabahları aşırı yorulmamak şartıyla spor yapmak da gün boyunca daha dinç ve enerjik olmak için faydalıdır.Stresten ve olumsuz düşüncelerden;alkol,kola ve kafein içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır.