blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Nasıl sarhoş olunur?

İçki içmek,kıvamını kaçırdığımızda oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir.Fazla içkiyle sarhoş olan insan,kontrolünü sağlayamadığı için davranışları tutarsızlaşır ve konuşmaları anlaşılmaz hale gelir.İçkiliyken araba kullanıp kaza geçiren pekçok insanın başına gelenleri haberlerde duymuşuzdur.Ya da suç işleyenlerin kendilerini ‘sarhoştum’ diyerek savunduklarını..Peki,aklı başında bir insanın kontrolünü yitirmesine sebep olan sarhoşluk nasıl olur?

Alkol ağız ve yemek borusu ile temas ettikten sonra,ciddi miktarda kana karıştığı ilk durak olan mideye gelir.Ancak alkolün kana karışması en çok ince bağırsaklarda olur.Büyük bir kısmı ince bağırsaklarda kana geçen alkol,derhal merkezi sinir sistemimizi etkilemeye başlar.Birkaç dakika sonra beyne geçerek sinir hücrelerini etkiler ve mesaj iletimini yavaşlatır.İçmeye devam edilirse beyindeki görme,denge,konuşma ve muhakeme ilke ilgili sinir merkezleri etkilenmeye başlar.Bu arada alkolün baskılayıcı etkilerini yenebilmek için,kalp kası zorlanır ve nabız atar.Biraz daha içilirse şuur kaybı meydana gelebilir.Daha da devam edilirse,alkolün kandaki oranı alkol zehirlenmesi seviyesine ulaşır,solunum yetmezliği nedeniyle ölüm kaçınılmaz olur.Alkol oldukça yavaş yakılır.100 gr. saf alkolün vücutta yakılması yaklaşık on saat sürer.