blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Napolyon’un boyu kaçtı?

Kısa değildi.

Napolyon’un ufak tefek biri olduğu konusundaki yaygın inanış aslında yanlış tercüme ve propogandaların bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Doktoru Francesco Antommarchi’nin 1821′de yaptığı otopsi sonucunda Napolyon’un boyu ’5/2′ olarak kayda geçirildi.Şimdi bunun ’5 ayak 2 parmak’lık Fransız ölçüsünü temsil ettiği düşünülüyor ki, İngiliz karşılığı ’5 fit, 6,5 inç’tir (1,69 m).

1800 ile 1820 yılları arasında bir Fransız erkeğinin ortalama boyu 5 fit 4,5 inç (1,68 m) olan İngiliz erkeklerinden bile daha uzun sayılabilirdi.Napolyon, 5 fit 9 inçlik boyuyla o günün uzunlarından sayılan Wellington Dükü’nden sadece 2,5 inç kısa ve boyu sadece 5 fit 4 inç (1,62 m) olan diğer büyük rakibi Horatio Nelson’dan da 2,5 inç uzundu.

1799′da iktidara geldikten kısa süre sonra, Napolyon bütün Fransız birliklerine boy şartı uygulamaya başladı.Seçkin İmparatorluk Muhafızları’nda el bombacıları en az 5 fit 10 inç (1,78 m) olmak zorundaydı, Napolyon’un özel muhafızları, seçkin atlı avcıların da asgari 5 fit 7 inç (1,70 m) olması şarttı.Bu yüzden zamanının çoğunda etrafında olan askerler ondan fark edilebilir şekilde uzun olduğu için ortaya Napolyon’un kısa olduğu izlenimi çıktı.

Büyük İngiliz karikatürist James Gillray (1757-1815), Güliver’in Maceraları‘ndan esinlenerek yaptığı ‘Brobdingnag Kralı ve Güliver’ karikatürüyle ilk ve en zararlı küçümen Napolyon imajını yarattı.Bu karikatürde III. George, Napolyon’u avucunun içinde tutmakta ve tekli bir dürbün ile onu incelemektedir.Şöyle der: ‘Doğanın, dünya yüzeyinde sürünmesine katlandığı en habis küçük iğrenç sürüngenlerden biri olduğun sonucuna varmaktan başka bir şey gelmiyor elimden.’

‘Kısa Napolyon’ mitinin varlığını sürdürmesinde, boy fukaralıklarını sözde agresiflikle telafi eden kısa boylu insanları tanımlayan ‘Napolyon kompleksi’ ifadesinin yaygın kullanımının da payı var.

Ancak, ortak kabul gören bu teorinin pek bilimsel kanıtı yok.Resmen tanınmış bir psikiyatrik sendom değil, bu durumla hayvanlar aleminde de karşılaşılmaz.Ama yapılan bir çalışmaya göre erkek kılıçkuyruk balıklarının bazı türlerinde kavgaları, yüzde 78 ihtimalle küçük olan çıkarmaktadır.Bu kesinlikle bir istisna.

Napolyon belki agresif biriydi, ama kesinlikle kısa boylu değildi.