blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Midyenin yaşını nasıl öğreniriz?

Midye tava ya da midye dolmasını sevmeyeniniz var mıdır?İyi yapılmışsa her ikisi de oldukça lezzetlidirler ve dışarıda geçirdiğimiz bir güne lezzet katarlar.Yerken hakkında hiç düşünmediğimiz midyenin yaşının nasıl hesaplanacağını biliyor musunuz?

Princeton Üniversitesi doktorlarından Ida Thompson adlı bir araştırmacı,on sene midye kabukları üzerinde çalışmış ve kabuk üzerindeki halkaların dünyanın güneş etrafında dönüşüyle ilgili olduğunu keşfetmiştir.Her bir halka,midyenin yaşını göstermektedir.Yani dünya,güneş etrafındaki senelik hareketini tamamlayınca,midye de kabuğu üzerindeki halkalara bir yenisini ilave eder;tıpkı her sene ağaç gövdesindeki halkalara bir yenisi eklendiği gibi.39 yılda 38,40 veya daha az ve daha fazla halka göremezsiniz.

Midyenin kabuğundaki halkalar,senelik bir takvim olduğu gibi,denizler hakkında daha nice bilgiler gösteren bir grafiktir.Halkaların genişlikleri birbirinden farklıdır.Bu farklılık okyanusların dibindeki sıcaklığın,midyenin temin ettiği yiyeceğin ve su içindeki oksijen miktarının değişikliğinden ileri gelmektedir.Okyanusların dibindeki oksijen ve sıcaklıktaki senelik değişmeler,midyenin kabuğuna kaydedilir.