blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Mayıs sineği ne kadar yaşar?

Mayıs sineği hakkında herkesin bildiği sadece bir gün yaşadıklarıdır, ama ömürleri bundan çok daha uzundur.

Türüne bağlı olarak, yetişkin bir mayıs sineği, bir günden az bir üreden bir haftaya kadar yaşar, ama bu çok uzun süren ömürlerinin sadece son safhasıdır. Mayıs sinekleri hayatlarının birkaç aydan dört yıla kadar olan dönemini suda yaşayan yarı ergin bir böcek olarak geçirir.

51′i İngiltere’de olmak üzere, 2.500 değişik mayıs sineği türü vardır. Sadece Mayıs ayında değil yaz boyunca etrafta uçuşurlar. Ve aslında sinek bile değildirler. Gerçek sinekler Diptera (“İki kanatlı”nın Yunanca’sı) takımının üyesidir, mayıs sineği ise Ephemeroptera (“kısa ömürlü kanatlı”nın Yunanca’sı) takımının bir üyesidir. Mayıs sinekleri, gerçek sineklerden çok daha eskidir. Uçabilen ilk böceklerdendir: 300 milyon yaşında mayıs sineği fosilleri bulunmuştur. En yakın akrabaları yusufçuk ve kız böcekleridir, ki bu ikisi de sinek değildir.

Son deri dökmeleri, kanatlarının oluşmasından sonra meydana geldiği için mayıs sinekleri böcekler arasında eşsizdir. Henüz gelişmemiş olan yetişkin ya da yarı ergin böcek sudan ilk çıkma aşamasında deri değiştirip “boz” olur, böyle denmesinin nedeni küçük ve mat renkli kanatlarıdır. Çıktığı su birikintisinden uzaklaşır uzaklaşmaz hemen bir bitkinin üzerinde dinlenir. İşte nihai dönüşüm orada gerçekleşir, son kez deri değiştirip parlar.

Yetişkin mayıs sinekleri yemek yemez: Tek ilgi alanları sekstir. Erkeklerden oluşan büyük sürüler aynı anda havalanır, erkeklerin arasından geçen dişiler uygun bir partner seçer. Çiftleşme havada gerçekleşir, bittiğinde erkek mayıs sineği suya düşüp ölür. Dolaina americana türü son deri değişiminden sonraki beş dakika içinde ölür. O küçücük zaman aralığında yeni kanatlarını kurulamak, bir eş seçmek, çiftleşmek ve şayet dişi ise yumurtlamak zorundadır. Bir gün, mayıs sineğinin hayatında çok uzun bir süredir.

Bazı ülkelerde havadan yağan bu protein bulutundan faydalananlar sadece balıklar değildir. Yeni Gine’deki Sepik Nehri boyunca yaşayan köylüler suyun üzerindeki ölü mayıs sineklerini toplayıp sago kreplerinin içinde pişirirler. Tatları, az da olsa havyarı andırıyormuş.