blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Light ürünler yararlı mı zararlı mı?


Light ürünler hakkında kafanızın karışık olduğunu biliyorum. Öncelikle terimleri temizleyelim; light ne demek? Light; kalorisi düşük, yani bir yiyeceğin içindeki şekeri veya yağı azaltılmış anlamına gelir. Diyabetik demek, içinde şeker yok demektir. Diyabetik ürünlerin içinde şeker yerine tatlandırıcılar (doğal veya yapay) eklenmiş olabilir. Diyabetik ile light aynı anlama gelmez. Bunların hepsine, yani şekersiz, az şekerli, tatlandırıcılı, az yağlı veya yağsız ürünlere diyet ürün denilebilir...

Light ürünler nasıl hayatımızda girdi hatırlayalım. Bu ürünler başta diyabetliler için hazırlanmış ürünlerdi. İçinde şeker yerine geçebilecek, kalorisi olmayan veya çok çok düşük olan tatlandırıcılar; yağ yerine yağa benzeyen yine kalorisi azaltılmış maddelerle hazırlanan tatlılar ve çikolatalar hem light yani düşük kalorili hem de diyabetlilere uygun olarak çıkmıştı. Normal bir muhallebinin içine şeker yerine tatlandırıcılar konunca diyabetik tatlı oluyordu. Sadece diyabete göre değil, diyete ihtiyacı olanlara göre yemeklerin, tatlıların, bisküvilerin, çikolataların kalorisini azaltalım deyince light ürünler ortaya çıktı. Tabii firmalar bunların yüzlerce çeşidini yaptı. Eskiden sadece sunta diye bilinen kuru, yağsız birkaç bisküvi varken şimdi raflarda renk renk, çeşit çeşit ürün var.

DİYET ÜRÜNLER BİZE ZARAR VERİYOR MU?
Bu sorunun cevabı size bağlı. Çünkü gördüğüm kadarıyla light, şekersiz, yağsız veya kalorisi düşük yazınca ‘sınırsız’ yenilebilir zannedenler var. Sınırsız yediğiniz her şey size zarar verebilir. Bu nedenle şunu bilin ki light veya düşük kalorili olan yiyecekler sadece, 1 tanesi yerine 2 tane yiyebilirsin demektir. Yani paket paket değil! Biraz daha fazla yemek veya diyetinize çeşit katmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Miktarı kontrol ettiğiniz sürece diyet ürünler size yarar sağlar. Hazır ürünlerin içindeki katkı maddeleri kafanıza takılıyorsa, biraz daha bilgi sahibi olun. Etikette veya pakette ne yazdığını iyice okuyun ve diyetisyeninizden bu konuda destek isteyin. Bazı ürünlerin içeriği örneğin tam çavdar unu, su, tuz kadar basit. Bazılarının etiketlerini oku oku bitmiyor. Güvenilir firmalardan ve içeriğini bildiğiniz ürünler alın. Ya da evde kendiniz kurabiyenizi, kekinizi hazırlayın. Ama paketlenmiş ürünlerin hepsini evde hazırlamak çok mümkün olmayabiliyor. Hatta yaşadığımız bu yoğun dönemde, herkes evde yemeğini bile bazen zor pişiriyor. Bu durumlarda, yoğun çalışanlar için, bu ürünlerden hepsi değil ama bazıları hayat kurtarabiliyor. Aç kalmak mı, sağlıklı, paketlenmiş, hijyenik bir ürün ile bir şeyler atıştırmak mı? Tabii ki bu ürünlerin hayatımızda yeri olmalı, ama dediğim gibi, uygun miktarlarda.

LİGHT SÜTLER İÇİLEBİLİR Mİ?
Süt tüketiminin bu kadar düşük olduğu ve kemik hastalıklarının bu kadar sık görüldüğü ülkemizde çıkıp da süt içmeyin diyenleri elimden gelse tek tek susturacağım! Anlamak mümkün değil! Süte ve süt ürünlerine o kadar çok ihtiyacımız var ki! Siz onlara kulak asmayın, kemiklerinizi kendinize küstürmeyin. Fındıktan, yeşilliklerden gelen bitkisel kalsiyumun da süt ürünleri kadar yeterli olmadığını bilin. D vitamini kaynağı olan süt ve süt ürünleri aynı zamanda kalsiyum sayesinde kemiklerini korumanın yanı sıra, yağ yakımında da önemli rol oynar. Yani kilo kontrolünde süt, yoğurt ve ayran çok ama çok değerlidir. Şimdi gelelim normal mi, yağsız süt mü meselesine? Eğer, her gün 1-2 saat yürüyorsanız, spor yapıyorsanız, eve, işe yürüyerek gidiyor veya ev işlerini kendiniz hallediyorsanız, merdiven kullanıyorsanız, çocuğunuzla oyun oynuyorsanız, atlayıp zıplamayı hâlâ unutmadıysanız o zaman süt ürünlerini yağlı yiyebilirsiniz. Ama az hareket ediyorsanız, oturarak çalışıyor ve yaşıyorsanız, kilo probleminiz var ise spor yapmıyorsanız, ailenizde veya sizde kolesterol yükseliği, tansiyon, şeker ve kalp hastalığı var ise, ya da risk grubunda iseniz yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, ayran, peynir tüketmenizi tavsiye ederim. Sütünüze sahip çıkın! Çocukluk döneminden itibaren yaşlılık dönemine kadar her gün süt, yoğurt tüketimini sağlayın.

DİYET İTİRAFI
Diyete başladığım gün akşamı mutlaka tatlı yiyorum. O yüzden diyete başlamaya karar veriyor, başladım diyor ama başlayamıyorum. Herkes beni sürekli diyette zannediyor!

TURUNCU GERÇEK
Makarna besin değeri yüksek bir yemektir. Fakat miktar kontrolü olmaz ise ensülin direnci olanlara kilo aldırabilir.