blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kuşlar uyurken neden ayaklarını yukarı çekerler?

Kuşlarla ilgili pek çok belgesel izlemişizdir.Evimizin çevresindeki ağaçlarda da pek çok kuşu takip etme olanağımız olur.Uyurken kuşların ayaklarının birini çektiklerini fark edenleriniz muhakkak olmuştur.Bir ayağı havada olmasına rağmen kuşlar rahatlıkla uyuyabilirler.Peki,kuşların uyurken bir ayaklarını kendilerine çekmelerinin nedenini biliyor musunuz?

Bazı kuşların uyurken bir ayaklarını gövdelerine doğru çekmelerinin nedeni,bu hareketin kuşun vücudundan ısı kaybını önlemesi olarak açıklayabiliriz.Kuşların bacakları üzerinde tüyler bulunmadığı için bu açık bölgelerden ısı kaybı oldukça yüksek olabiliyor.Zaten dikakt edilirse kuşların uyuma sırasında vücut yüzeylerini olabildiğince küçültecek bir şekil aldıklarını,örneğin ayaklarını gövdeye doğru çekmenin yanı sıra başlarını da iyice gövdelerine gömdüklerini gözlemleyebiliriz.