blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kuru temizleme nasıl yapılır?

Giysiye bir şey döktünüz ve evde çamaşır makinesine attınız, çıkartamadınız, burada deveye kuru temizleme firmaları giriyor. Kuru temizleme firmaları, evlerde makinelerde kullanılan çözücüler yerine, bir petrol ürünü kullanırlar. İlk kuru temizleme 1840 yılında açılmıştır ve başlarda gaz veya kerosen çözücüsü kullanılırken, günümüzde genel olarak perk adı verilen bir çözücüden yardım alınarak, kuru temizleme yapılır.

Farklı Temizleme!

Giysiler, kuru temizleme de perk adı verilen çözücü ile yıkanmaktadır. Çözücünün havayı kirletmemesi için, buharlaşmaması ve tekrardan kullanılabilmesi için çözücü her zaman bir yerde toplanır. Bu şekilde de temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi durmaktadırlar.

Bazen bu kullanılan perk adlı çözücüden dolayı giysiyi kullanacak kişide baş ağrısı ve mide bulantısı olabiliyor. Perk’in fazla toksik içermesinden dolayı zararlı etkileri de vardır. Çok zorda kalmadığınız sürece kuru temizlemeyi tercih etmemelisiniz.

Kuru temizleme çok zorda kalınca kullanılmalıdır, bu yukarıdaki baş ağrısı ve mide bulantısı tarzı olaylar ise çok az görülmektedir. Genellikle sizlere herhangi bir zarar vermez. Kuru temizleme ile yıkanan elbiseler, herhangi bir çekme yapmaz ve şekil kaybına uğramamaktadır. Bu yönden oldukça avantajlı bir durum söz konusudur. Kuru temizlemeyi çıkartamadığınız lekeler için kullanabilirsiniz, zorda kalmadıkça kullanmamalısınız.