blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Kumaşları keserken kullandığımız makaslar,kağıt ya da karton kestiğimizde neden körelir?

Gündelik hayatımızda pek çok kez makasa ihtiyaç duyduğumuz olur.Kimi zaman kağıtları,kimi zaman kumaşları kesmek için makas kullanırız.Fakat dikkat ettiğimizde kumaş kesmekle hiçbir şekilde aşınmayan makasımızın,kağıt ya da karton kestikçe köreldiğini fark ederiz.Peki,bunun nedeni nedir?

Kartonların büyük bir bölümünde,özellikle de oluklu mukavvalarda,bir arada tutucu malzeme olarak kullanılan yapışkanlar içinde bulunan silis,makasların körleşmesindeki en büyük etkendir.Zımpara kağıtlarının çoğunun üstünde de silisli zımpara yatar.Silis aşındırıcı bir etkiye sahiptir.Bazı kağıtlarda da yine benzer biçimde kil ve kalsiyum karbonat gibi malzemeler kağıdı sertleştirmek,mürekkebi emici hale getirmek için kullanılır.Bunlar da silis gibi aşındırıcı etkiye sahiptir.Ve bu yüzden de kağıt ve karton kestikçe makaslarımız körleşir.

Bu durumda en mantıklısı,kağıt keserken ayrı,kumaşları ve diğer şeyleri keserken ayrı makas kullanmaktır.