blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Köpekbalığı yerinizi nasıl tespit eder?

Köpekbalığının peşinize düşmesi için illa bir yerinizin kanaması gerekmez.

Köpekbalıklarının çok şaşırtıcı koku duyuları vardır.25 milyonda bir konsantreli suda bile kanın kokusunu hemen fark ederler.Bu oran dokuz bin litrelik tankın içindeki tek bir kan damlasına eşittir.

Kokunun su içindeki dağılımının yönünü ve hızını belirleyen akıntılardır.Köpekbalıkları da akıntılara yönelir.Şayet akıntının hızı 3,5 kilometre ise 400 metre mesafedeki bir köpekbalığı kokunuzu yedi dakikada alır.Köpekbalıkları saatte yaklaşık 40 km hızla yüzerler,yani bu hesapla 60 saniyede yanınızda bitecektir.Daha hızlı akıntılar köpekbalığını akıntının tersine yüzmesini gerektirse bile durumu kötüleştirir.Saatte 26 km’ye ulaşan gelgitlerde,yarım km uzaklıktaki bir köpekbalığı sizi bir dakikadan kısa bir sürede fark edip iki dakikada yanınızda olur,yani kaçmak için hepi topu 3 dakikanız vardır.

Köpekbalıklarının görme duyuları da epey gelişmiştir,gözleri bozuk olan köpekbalığı üşütmüş bile olsa (olacağından değil ya!) sizi kolaylıkla bulabilir.Köpekbalıkları düşük frekanslı sesleri çok iyi işitir,yarım kilometre ötede birilerinin çırpındığını rahatlıkla duyarlar.Yani gerçekten çok sessiz olmanız gerekebilir.

Kör,duvar kadar sağır ve burnu olmayan bir köpekbalığı ile karşılaştınız,size o zaman bile rahat yok.Köpekbalıklarının kafalarında içi jölemsi madde ile dolu kanallar vardır.Onları ilk defa 1678 yılında tarif eden İtalyan Doktor Stefano Lorenzini’ye ithafen bu kanallara Lorenzini Ampulleri adı verişmiştir.Biz neye yaradıklarını ancak bu yakınlarda keşfettil:Canlılar tarafından üretilen zayıf elektirik dalgalarını algılamak.

Sonuç olarak ancak bir tarafınız kanamadığında ya da kımıldamadığınızda veya kalbiniz atmayıp beyniniz çalışmıyorsa rahatsınız demektir.

Başka iyi haberler de yok değil.Californialı okyanus bilimcisi Prof. Dr. Jamie Macmahan,ters akıntılara dair yaygın görüşün yanlış olduğunu gösterdi.Bu akıntılar bir yerden başlayıp başka bir yerde bitmiyor,tıpkı bir girdap gibi daireler çiziyor.Dediğine göre sahile paralel yüzdüğünüzde okyanusa doğru çekilme ihtimaliniz yüzde 50,el ve ayak hareketleriyle suda durduğunuzda ise üç dakika içinde -belki de köpekbalığına yakalanmadan hemen önce- sahile dönme ihtimaliniz yüzde 90.

Bir köpekbalığı sizi bulacak olursa onu ters çevirmeye çalışıp göbeğini gıdıklayın.Bu durumda ‘tonik hareketsizlik’ diye bilinen bir refleks haline giren hayvan sanki hipnotize olmuş gibi suda hareketsiz bir şekilde süzülmeye başlıyor.Katil balinalar da aynı yöntemi izliyor;köpekbalıklarını sırtüstü çevirip boğulana kadar hareketsiz şekilde suda tutuyorlar.Ters çevirdikten sonra köpekbalığının aklının başına gelmesi için 15 dakika var.Ama tabii siz yine de dikkatli olun:Bütün köpekbalığı türleri aynı şekilde tepki vermeyebilir.Örneğin,kaplan köpekbalıkları gözlerinin çevresine yapılan masaja tepki gösterir.Köpekbalığı uzmanı Micheal Rutzen bunun alabalık gıdıklamak gibi olduğunu söylüyor:’Yapmanız gereken tek şey kişisel alanınızı muhafaza edip sakinliğinizi korumak.’

Bütün bunlardan sonra sıra rahatlamaya geldi:’Köpekbalıkları insanlara neredeyse hiç saldırmaz.Birleşik Devletler’in 22 eyaletinden son 50 yılda alınan verilere göre yıldırım düşmesi sonucu ölmek,bir köpekbalığı saldırısında ölmekten tam 76 kat daha olası.